„Zastavenie exekúcie považujeme za správne a spravodlivé,“ povedal predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.
Spoločnosť CZ PAP sa exekúciou snažila o vyplatenie 300 tisíc eur. „Celý fiktívny nárok firmy CZ PAP bol založený na takzvanom exekútorskom zápise spísanom exekútorkou v septembri 2009. Týmto nárokom sa na Slovensku trestne stíhané osoby pokúsili vystupovať v mene Transpetrolu a zaviazať ho k plateniu vysokých finančných čiastok. Išlo o kontroverzné osoby Ignáca Ilčišina a Jána Husára,“ informovala spoločnosť Transpetrol.
Podľa slovenského prepravcu ropy, pražský mestský súd ako odvolací súd zobral pri svojom rozhodovaní do úvahy okrem iného i právoplatné rozsudky slovenských súdov. „Slovenské súdy s konečnou platnosťou určili, že Ignác Ilčišin a Ján Husár nemali nikdy právo konať za spoločnosť Transpetrol,“ konštatoval Transpetrol.
Spomínané rozhodnutie mestského súdu v Prahe nadväzuje na predchádzajúce rozsudky českých súdov, ktoré zastavili exekúcie voči slovenskému prepravcovi ropy na sumu presahujúcu 12 miliónov eur. „Na základe rozhodnutia Mestského súdu v Prahe nemá slovenský ropný prepravca povinnosť uhradiť žiadnu čiastku za exekútorský zápis,“ uzavrel slovenský prepravca ropy.
Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD.