Rokovania o plyne budú najskôr v septembri

Rokovania o dodávkach plynu Ukrajine boli prerušené. Rusi počítajú s ich obnovením v septembri, únia termín nepotvrdila.

03.08.2014 12:06
debata (32)

Ďalšie kolo rokovaní medzi Európskou komisiou a Ruskom o dodávkach plynu Ukrajine sa bude konať 12. septembra. Agentúra Interfax takto citovala ruského vyslanca pri EÚ Vladimira Čižova, podľa ktorého návrh na budúce stretnutie už predniesol Európskej únii.

Komisia však reagovala, že o tomto termíne zatiaľ nevie. Rokovania má za úniu na starosti komisár pre energetiku Günther Oettinger. „O tomto dátume nič nevieme,“ povedal nemenovaný predstaviteľ jeho direktoriátu.

Rusko obmedzilo Ukrajine dodávky plynu od 16. júna po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na urovnaní cenového sporu. Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, tvrdí, že Ukrajina jej za odobratý plyn dlhuje 5,3 mld. USD. Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #Ukrajina