Európsky úrad pre cenné papiere pokarhal ratingovú agentúru S&P

03.06.2014 13:43

Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) napomenul ratingovú agentúru Standard & Poor's za to, že v období dlhovej krízy eurozóny omylom zverejnila informáciu, že znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Francúzska.

Omyl, ku ktorému došlo v novembri 2011, poskytol poslancom Európskej únie oprávnenie schváliť tri súbory legislatívy zameranej proti ratingovým agentúram v 28-člennom bloku, kde čelia jedným z najtvrdších pravidiel vo svete. Európsky úrad pre cenné papiere a trhy v utorok uviedol, že agentúra porušila predpisy, keď predplatiteľom omylom poslala email, ktorý uvádzal: „Zníženie nevyžiadaného ratingu Francúzska.“ Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny pritom agentúra neznížila.

Podľa ESMA omyl bol výsledkom toho, že agentúra S&P nesplnila požiadavky na vnútornú kontrolu vyplývajúce z pravidiel EÚ pre činnosť ratingových agentúr. Standard & Poor's v novembri 2011 kritizovali za to, že jej trvalo takmer dve hodiny, kým omyl napravila, pričom obchodovanie na trhoch sa dovtedy uzavrelo. Po objasnení euro posilnilo voči doláru, keďže investorom sa uľavilo, že rating významného člena eurozóny sa neznížil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Francúzsko #S&P
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku