„Ak hovoríme o vystúpení z procedúry nadmerného deficitu, musíme počkať ešte šesť týždňov, počkáme si na jarnú prognózu Európskej komisie, ktorá bude publikovaná 5. mája. Slovensko sa ocitlo medzi štyrmi krajinami, ktoré by mali opustiť túto procedúru,“ povedal Kažimír, podľa ktorého tento výsledok znamená, že si môžeme požičať peniaze bez obavy, zahraniční investori majú signál o stabilite krajiny a pre domácnosti to znamená, že sa nebudú zdražovať ich pôžičky či úver.
Ako tiež povedal Kažimír, dnes nevieme povedať, ako budú vyzerať čísla na jeseň tohto roku. To sa ukáže až po jesennej notifikácii deficitu a dlhu, keď sa už má brať do úvahy nová metodika ESA10.
Ako povedal v relácii predseda KDH Ján Figeľ, vláda by mala prijímať systémové a dlhodobé opatrenia. „Spôsob, akým bolo dosiahnuté deficitné saldo, by mal byť lepší, malo by ozdravovať podstatne a nie, že o pol roka sa dostaneme mimo trojpercentného pásma,“ povedal Figeľ a pripomenul, že Slovensko má rekordný dlh, ktorý prekročil 55 percent HDP. „Je to približne 7 500 eur na obyvateľa či 22 500 eur na domácnosť. Znamená to, že sa spúšťajú sankcie vo forme škrtov a zákazov pre budúci rok 2015 v štátnom rozpočte, ako aj rozpočtoch regionálnych samospráv,“ povedal Figeľ s tým, že verejný dlh bol pred šiestimi rokmi polovičný a tempo zadlžovania je kritické.
Pre Figeľa je kritická najmä vysoká nezamestnanosť. Ako povedal v RTVS, ak nebude viac práce, nebudú mať rodiny príjmy, ťažko sa bude konsolidovať aj celoštátne číslo. Podľa Figeľa jednou z možností systémového opatrenia je znížiť DPH. Redukovaná sadzba DPH by sa mohla podľa neho týkať napríklad liekov, kníh, potravín či ubytovacích služieb pre podporu cestovného ruchu.