Slovenské firmy sa stále sťahujú do daňových rajov, je ich už 4038

Záujem slovenských firiem o využívanie legislatívnych výhod, ktoré im ponúkajú daňové raje, naďalej rastie.

23.04.2014 10:03
debata (23)

Podľa údajov poradenskej spoločnosti Bisnode totiž za prvý kvartál tohto roku stúpol počet spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, o 185 na celkových 4 038 firiem. Najväčší záujem bol o Cyprus, Spojené štáty americké a Panamu.

„Zvyšovanie daní a množstvo legislatívnych zmien na Slovensku spôsobilo, že podnikatelia húfne balia kufre a odchádzajú do daňových rajov. V prvom kvartáli roku 2014 tak urobilo až 185 spoločností, zatiaľ čo rok 2013 môžeme označiť ako stagnačný,“ povedal riaditeľ spoločnosti Bisnode Milan Seliak. Za celý rok 2013 pritom pribudlo 207 firiem s vlastníkom v daňovom raji.

Slovenské firmy sa sústredili predovšetkým na Cyprus. V prvom štvrťroku pribudlo 42 firiem s vlastníkom z tejto ostrovnej krajiny. Nasledovali Spojené štáty americké, kde sa evidovalo 38 nových spoločností, Panama s 36 firmami, Holandsko s 25 podnikmi a Luxembursko s 24 spoločnosťami. Na rozdiel od českých podnikateľov, ktorí preferujú hlavne Seychely, záujem našich podnikateľov o túto destináciu sa výrazne znížil, pribudli iba štyri spoločnosti, uvádza Bisnode.

"Môžeme pozorovať, že ani zavedenie 35-percentnej zrážkovej dane nezastavilo odlev spoločností. Vo väčšine prípadov firmy neoptimalizujú daň priamo cez offshore destinácie. Podnikatelia sa začali sústrediť na členské štáty Európskej únie a neodradila ich ani banková kríza na Cypre a zvýšenie DPH. Okrem Cypru evidujeme zvýšený nárast spoločností aj v Luxembursku a v Holandsku,“ komentuje výsledky analýzy Milan Seliak.

Ako dodáva, štatistiky Bisnode predstavujú iba špičku ľadovca a skutočný počet spoločností a podnikateľov využívajúcich daňové raje je niekoľkonásobne vyšší. "Bisnode sleduje iba priamu väzbu medzi slovenskou a zahraničnou spoločnosťou. Pokiaľ teda podnikateľ pri vytváraní zahraničných štruktúr ako medzičlánok použije ešte ďalšiu spoločnosť, napríklad v obľúbenom Londýne, v štatistikách sa neobjaví,“ hovorí.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #daňový raj #dane