Babišova reštaurácia vo Francúzsku dostala michelinskú hviezdu

24.02.2014 15:27
Michelinov sprievodca
Gastronomický Michelinov sprievodca na rok 2014 Autor: ,

Reštaurácia českého ministra financií Andreja Babiša vo Francúzsku získala jednu hviezdičku v známom Michelinovom sprievodcovi, ktorý hodnotí kvalitu francúzskych reštaurácií.

Sprievodca, ktorého nové vydanie v pondelok zverejnila spoločnosť Michelin, označuje Babišov podnik Paloma na Azúrovom pobreží za veľmi príjemný. Jednu hviezdičku má v sprievodcovi 504 podnikov vo Francúzsku, nových z nich je 57.

Jeden z najbohatších Čechov a Slovákov Andrej Babiš otvoril luxusnú reštauráciu na juhu Francúzska vlani v mestečku Mougins, kde okrem iných osobností žil slávny výtvarník Pablo Picasso. Reštaurácia dostala meno Paloma podľa najmladšej dcéry tohto španielskeho maliara. Babišovho žena Monika sa postarala o vzhľad reštaurácie.

Novým držiteľom najprestížnejších troch hviezdičiek sa stal šéfkuchár Arnaud Lallement z reštaurácie L'Assiette champenoise pri meste Reims vo východnom Francúzsku. Najvyšší počet troch hviezdičiek má vo Francúzsku 27 podnikov. Je to ako vlani, pretože zároveň s príchodom L' Assiette champenoise tridsaťdeväťročného Lallementa bol z dôvodu rekonštrukcie prechodne uzatvorený a teda teraz do sprievodcu nezaradený trojhviezdičková parížska reštaurácia Plaza Athénée.

Gastronomický sprievodca Michelin 2014 podľa svojich webových stránok ocenil 79 reštaurácií dvoma hviezdičkami, šesť z nich je nových. Sprievodca, ktorý sa v tlačenej podobe začne predávať 28. februára, zdôrazňuje, že 115 reštaurácií ponúka menu za menej ako 30 eur.

Známy červený sprievodca, ktorého priazeň výrazne zvyšuje reštauráciám návštevnosť, vychádza od roku 1900 a v roku 1933 zaviedol hviezdičkový systém. Tri hviezdy znamenajú „výnimočnú kuchyňu, ktorá stojí za cestu“, zatiaľ čo dve hviezdičky značia „výbornú kuchyňu, ktorá stojí za zachádzku“ a jednu hviezdičku dostávajú veľmi dobré reštaurácie vo svojej kategórii.

Väčšina podnikov v Michelinovom sprievodcovi nemá žiadnu hviezdičku, ale sú do neho zaradené, pretože aj tak ponúkajú dobrú kvalitu. Neprijateľné reštaurácia v sprievodcovi jednoducho nie sú.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Andrej Babiš #Michelin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku