Letisko v Poprade má novú odletovú halu

Letisko Poprad - Tatry má novú odletovú halu. Predseda vlády Robert Fico v piatok otvoril najnovšiu investíciu na popradskom letisku, vďaka ktorej popradské letisko už spĺňa schengenské kritériá pre medzinárodné letisko.

31.01.2014 13:56
Poprad, letisko, terminál Foto: ,
Nový odletový terminál na letisku v Poprade
debata (2)

"Bývalá odletová hala nespĺňala schengenské kritériá a taktiež z kapacitných dôvodov nevyhovovala vybaveniu dvoch súbežných letov do schengenského a mimoschengenského priestoru,“ zdôvodnila potrebu výstavby novej odletovej haly riaditeľka Letiska Poprad – Tatry, a. s. Ivana Herkeľová. Kapacita letiska pred touto investíciou bola 150 cestujúcich. Po výstavbe novej odletovej haly sa kapacita letiska zvýšila na 450 cestujúcich.

Na výstavbu novej odletovej haly získalo Letisko Poprad – Tatry, a. s. dotáciu zo štátneho rozpočtu 2,8 mil. eur. Náklady na výstavbu haly presiahli 2,6 mil. eur. Súčasne s novou odletovou halou pribudlo pred budovou aj niekoľko parkovacích miest. Ušetrené prostriedky z pridelenej dotácie chce letisko využiť na druhú etapu parkoviska, ktoré chcú postaviť do konca tohto roka. Celková kapacita nového parkoviska bude približne 90 miest.

Letiskom Poprad – Tatry prešlo vlani 24 815 cestujúcich, čo je mierny pokles v porovnaní s rokom 2012. Dôvodom poklesu počtu cestujúcich je podľa Herkeľovej chýbajúca pravidelná linka do Popradu a z neho. Naopak, nárast počtu cestujúcich zaznamenali na letisku počas zimnej i letnej charterovej sezóny. "V súčasnosti Letisko Poprad – Tatry rokuje s potenciálnymi prepravcami. Naším záujmom je znovuoživenie pravidelných letov,“ uviedla Herkeľová. Charterové lety sú momentálne hlavným zdrojom príjmov popradského letiska. Na to, aby sa letisko udržalo, podľa riaditeľky stále potrebuje priamu dotáciu od štátu nielen na investície, ale aj na prevádzku. Nezávislosť letiska od štátnych dotácií však možno podľa nej dosiahnuť napríklad otvorením pravidelných liniek.

Podľa premiéra je význam investície do novej odletovej haly na Letisku Poprad – Tatry hlavne v súvislosti s ambíciou Slovenska podieľať sa na spoluorganizovaní olympijských hier v roku 2022. "Ak by sa nám toto podarilo, že by Jasná bola strediskom pre všetky lyžiarske disciplíny, tak celý svet bude poznať Vysoké a Nízke Tatry a toto letisko už potom ani nebude stačiť,“ povedal Robert Fico. Predseda vlády do budúcnosti nevylúčil možnosť podpory pravidelnej leteckej linky do Popradu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #letisko #Poprad #terminál