Babiš nechce dvíhať platy, ocenil boj s daňovými únikmi na Slovensku

Český minister financií Andrej Babiš chce uprednostniť šetrenie pred rastom platov učiteľov či policajtov. V boji s daňovými únikmi ho inšpiruje Slovensko.

30.01.2014 22:00
Andrej Babiš Foto: ,
Andrej Babiš
7

Babiš (ANO) sa postavil proti plánom zvyšovať platy hasičom, učiteľom alebo policajtom. Babiš počas svojej štvrtkovej prvej zahraničnej cesty vo funkcii ministra v Bratislave vyhlásil, že štát by mal najskôr pristúpiť k úsporám. Novinárom tiež povedal, že sa inšpiroval opatreniami v boji proti daňovým únikom, ktoré zaviedlo Slovensko.

„Nie je to (zvyšovanie platov) veľmi dobrý nápad. Všetci kolegovia chcú valorizovať (platy), ale máme program a koaličnú zmluvu. Sme noví. Najskôr by sme mali ukázať, kde budeme šetriť. Musíme najprv urobiť inventúru,“ povedal Babiš novinárom.

Napríklad nový minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) pri uvedení do úradu uviedol, že bude od ministerstva financií požadovať peniaze na platy policajtov.

„My sme v rámci koaličných rokovaní ustúpili ČSSD. Ich prvotné predstavy, ktoré mali zaťažiť rozpočet 40 miliardami korún, sme redukovali na 15 miliárd korún,“ uviedol šéf hnutia ÁNO, ktorý na Slovensko letel súkromným lietadlom a podľa skoršieho vyjadrenia hovorkyne ANO si cestu hradil zo svojho. V Bratislave sa totiž Babiš okrem rokovania so slovenskými ministrami zúčastnil tiež súdu, ktorý rieši jeho žalobu proti tvrdeniu, že spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB).

Babiš vo štvrtok v Bratislave pochválil slovenskú vládu, že bojuje proti daňovým podvodom a že sa usiluje o ozdravenie štátneho rozpočtu. „Dúfajme, že aj náš koaličný partner bude mať o to záujem. Zatiaľ sa naťahujú ruky,“ doplnil. Slovensko má podľa neho výhodu, že na rozdiel od Česka je vláda zložená len z jednej strany, sociálnych demokratov premiéra Roberta Fica.

Babiš sa počas stretnutia so slovenským kolegom Petrom Kažimírom zaujímal o podmienky používania registračných pokladníc na Slovensku, o slovenskej bločkovej lotérii a o opatreniach proti daňovým únikom. Ocenil napríklad zavedenie krížovej kontroly faktúr, čo má na Slovensku prispieť k obmedzeniu únikov na dani z pridanej hodnoty (DPH).

Kažimír si tieto opatrenia pred novinármi pochvaľoval. „Zaznamenávame úspechy a vytláčame podvodníkov s DPH do ČR. Máme o tom konkrétne informácie, niektorí ľudia sa tým dokonca chvália,“ tvrdil Kažimír.

Podľa Českej televízie obaja politici hovorili aj o zavedení eura, ktoré Slovensko na rozdiel od Česka používa alebo o online rozpočte.

Okrem stretnutí s ministrom financií mal Babiš na Slovensku na programe aj stretnutie s ministrom dopravy Jánom Počiatkom a návštevu ministerstva hospodárstva.

„Chcem zistiť, ako budeme stavať diaľnicu medzi Žilinou a Třincom, aby mohli jazdiť kamióny medzi Slovenskom a Českom,“ poznamenal Babiš podľa serveru sme.sk k témam rokovania. Podľa ČT k nim patrili tiež takzvané PPP projekty, pri ktorých sú pri verejných projektoch využívané súkromné ​​peniaze. Nový český minister financií chce údajne takto financovať stavbu vysokorýchlostnej železnice.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Peter Kažimír #Andrej Babiš #daňové úniky