V roku 2014 treba vyčerpať z eurofondov 3 miliardy eur

Hlavnou výzvou súčasného programového obdobia eurofondov je podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho akcelerácia čerpania finančných prostriedkov tak, aby bolo do konca roka 2015 vyčerpaných 100 % z alokovaných zdrojov Európskej únie (EÚ).

05.01.2014 10:14
(typo - nepouzivat v orise) Peniaze, mince, euro
Ilustračné foto
debata (4)

„V praxi to znamená dosiahnuť v roku 2014 čerpanie minimálne vo výške 3 mld. eur,“ informoval Vážny, ktorý zodpovedá aj za koordináciu využívania eurofondov.

Pre nové programové obdobie je podľa vicepremiéra kľúčové úspešné schválenie Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 a následne aj jednotlivých operačných programov. „Súčasne je potrebné dokončiť Systém riadenia a kontroly európskych štrukturálnych a investičných fondov pre programové obdobie 2014 – 2020 a vytvoriť všetky podmienky na úspešnú implementáciu jednotlivých operačných programov, ktorá by mohla začať v druhom polroku 2014,“ uviedol Vážny.

Všetky operačné programy sú podľa neho vo vysokom štádiu rozpracovanosti a sú priebežne prerokovávané s Európskou komisiou. „Prvé operačné programy by mohli byť oficiálne predložené na schválenie EK vo februári 2014,“ očakáva Vážny. Komisia bude mať následne podľa nariadení trojmesačnú lehotu na vyjadrenie. „Budeme sa však snažiť akcelerovať tento proces,“ dodal.

Základnými východiskami pri určení cieľov a investičných priorít operačných programov sú strategické dokumenty na úrovni SR a EÚ v oblasti politiky súdržnosti – stratégia Európa 2020 a Národný program reforiem SR (NPR). Druhý z nich predstavuje zámery vlády v štrukturálnych politikách. Spolu s programom stability stanovujú priority vlády SR na nasledujúce obdobie v hospodárskej a rozpočtovej politike. Definujú opatrenia, ktoré sú v súlade s Paktom stability rastu a stratégiou Európa 2020. Tieto opatrenia sú zamerané na zvyšovanie kvality života najmä cez posilňovanie ekonomického rastu a zamestnanosti.

Pozičný dokument EK k vypracovaniu Partnerskej dohody a operačných programov v SR na roky 2014 až 2020 vytvoril rámec pre dialóg medzi EK a SR o príprave týchto dokumentov. Obsahuje národno-špecifické výzvy a vyjadruje predbežné názory komisie na hlavné priority financovania v SR pre verejné výdavky podporujúce rast. Pozičný dokument berie do úvahy aj ponaučenia z programového obdobia 2007 – 2013 a legislatívne návrhy EK pre roky 2014 – 2020.

Navrhuje päť vzájomne sa dopĺňajúcich priorít financovania v súlade so špecifickými výzvami pre krajiny. Ide o podnikateľské prostredie priaznivé pre inovácie, infraštruktúru pre hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, rast ľudského kapitálu a zlepšenie účasti na pracovnom trhu, udržateľné a efektívne využívanie prírodných zdrojov a modernú a odbornú verejnú správu. Pozičný dokument zároveň určuje jedenásť tematických cieľov, ktorými sa stratégia Európa 2020 prevádza na operačné ciele podporované z fondov EÚ.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #Ľubomír Vážny