Malatinský: Na zrušení Fondu národného majetku sa pracuje

Na zrušení Fondu národného majetku SR (FNM) sa pracuje. Ako uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský, fond v súčasnosti pracuje na zániku so svojimi právnymi zástupcami.

02.01.2014 10:26
debata (6)

„Tí majú definovať, ako ktoré veci môžu zaniknúť. Myslím si, že v roku 2014 sa vykročí k zániku,“ povedal Malatinský s tým, že zatiaľ nie je isté, že fond ukončí svoju činnosť definitívne do konca tohto volebného obdobia. "Sú právne názory, že niektoré aktivity FNM nevyriešime asi ani do konca volebného obdobia,“ upozornil šéf rezortu.

Exminister hospodárstva Juraj Miškov je presvedčený, že súčasná vláda nemá záujem na zániku FNM, keďže pripravuje rozsiahlu privatizáciu. Svedčiť o tom má podľa neho rozpočet fondu až do roku 2016, ktorý bol predstavený na ostatnej parlamentnej schôdzi. „Toto je dôkaz, že vláda Roberta Fica pripravuje pre svojich voličov len divadlo a hry,“ povedal v pléne Miškov.

Fond národného majetku chcela zrušiť ešte bývalá vláda Ivety Radičovej. Proces jeho zrušenia je však podľa súčasného vedenia ministerstva hospodárstva veľmi zložitý. Postup rušenia bude podľa nových plánov prebiehať v dvoch etapách. Prvý krok by mal prebiehať v rokoch 2013 a 2014 a mala by sa vytvoriť legislatíva pre postupné vysporiadanie všetkých aktív a pasív FNM, vrátane zabezpečenia a presunu niektorých činností a povinností fondu.

V druhej etape by sa v roku 2015 mal pripraviť zákon o zániku FNM, ktorý by mal byť schválený v roku 2016. Samotný zákon o zániku fondu bude pripravený na podklade rozhodnutia vlády o spôsobe zrušenia FNM, teda či bude zrušený s likvidáciou alebo bez likvidácie.

Fond národného majetku SR plánuje v tomto roku hospodáriť s rozpočtom na úrovni zhruba dvoch miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o takmer 500 tisíc eur. Najviac minie fond na mzdové náklady, a to necelých 787 tisíc eur. V rokoch 2015 a 2016 by mal fond hospodáriť s podobným rozpočtom ako v tomto roku.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Tomáš Malatinský #Fond národného majetku #FNM