Lotyšsko bude mať euro, hoci ho nechce väčšina Lotyšov

Vstup Lotyšska do eurozóny podporuje iba 22 percent obyvateľov pobaltskej krajiny. Vyplýva to z novembrového prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v stredu.

21.11.2013 08:51
debata (9)

Z nich ďalej vyplýva, že spoločnú európsku menu, ktorú Lotyši prijmú od prvého januára, odmieta takmer 60 percent z tisícky opýtaných. Zvyšok na vec nemá jasný názor.

Podobné výsledky sa objavili aj v predchádzajúcich prieskumoch. Vláda na čele s premiérom Valdisom Dombrovskisom verila, že podpora eura bude v najbližších mesiacoch narastať, no napriek intenzívnej informačnej kampani sa tak nestalo. V lotyšských obchodoch sa navyše už dlhší čas používajú cenové informácie v končiacej sa domácej mene lats i v eurách.

Európska únia v júli odobrila vstup Lotyšska do eurozóny, do ktorej pobaltská krajina ako jej 18. člen vstúpi 1. januára 2014. Postsovietska krajina, ktorá spolu s Rumunskom a Bulharskom patrí k najchudobnejším štátom v Európe, v rokoch 2008 – 2009 prešla vážnou krízou. V reakcii na prepad ekonomiky zaviedla jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe. Riga chce národnú menu lats vymeniť za euro aj preto, aby sa priblížila Západu a znížila svoju previazanosť s Ruskom, s ktorým má komplikované vzťahy. Záujem o vstup však je obojstranný, keďže ide o signál, že menová únia sa nerozpadá, ale rastie. Predpokladá sa, že v roku 2015 by do nej mala vstúpiť aj posledná z pobaltských republík, Litva. Estónsko euro používa od roku 2011.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Lotyšsko