Opozícia označila daňové licencie za jedno z najhorších opatrení

Zavedenie takzvaných daňových licencií je jedno z najhorších opatrení vlády Roberta Fica. Zhodli sa na tom predstavitelia opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, združených v rámci Ľudovej platformy.

12.11.2013 15:58 , aktualizované: 17:58
debata (102)

„Vláda odrádza ľudí od toho, aby začali podnikať, čo sa odrazí aj na zamestnanosti na Slovensku,“ povedal podpredseda KDH Miloš Moravčík po utorkovej schôdzi parlamentného výboru pre financie a rozpočet, na ktorom poslanci Smeru schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov, ktorý túto zmenu zavádza.

Daňové licencie zavádza ministerstvo financií spoločne so znížením dane z príjmov pre firmy zo súčasných 23 % na 22 %. Na novej dani však chce štát vyzbierať zhruba 112 mil. eur ročne. Pri započítaní oboch spomínaných opatrení by tak mal byť štát v pluse. „Vláda už nevie, ako zdierať ľudí,“ poznamenal podpredseda opozičnej SDKÚ Ivan Štefanec s tým, že vláda konsoliduje len na úkor tých, čo tvoria hodnoty, čím dokazuje svoj diletantizmus.

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Ivana Švejnu nové opatrenie postihne najviac malých podnikateľov. Opoziční poslanci sa zhodli na tom, že ak by vláda Roberta Fica chcela zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku, mala by daňové zaťaženie skôr znížiť a tiež odstrániť byrokratické prekážky v podnikaní.

Ministerstvo financií tvrdí, že k zhoršeniu podnikateľského prostredia určite nepríde. „Rozvíjajúci sa či investujúci podnikatelia neutrpia, lebo si budú môcť, ak sa im nebude dariť, licencie započítavať nasledujúce tri roky. Novovzniknuté spoločnosti budú dokonca v prvom roku podnikania od licencií oslobodené úplne,“ uviedol v reakcii na vyhlásenia opozičných strán rezort financií s tým, že živnostníkov sa licencie nedotknú vôbec. Ministerstvo pripomína, že od platenia licencií budú oslobodené aj chránené dielne.

Podľa rezortu cieľom tohto opatrenia je zdanenie obchodných spoločností, ktoré sa dlhodobo vyhýbajú plateniu daní, a nie podnikov, ktoré si plnia svoje povinnosti, avšak zažili jeden, prípadne niekoľko horších rokov.

„Zavedenie daňových licencií vníma ministerstvo financií, rovnako ako aj zástupcovia zamestnávateľov, ako istú formu spravodlivosti, nakoľko súčasný stav daňových príjmov štátu je taký, že 400 veľkých firiem platí dve tretiny daní do štátneho rozpočtu,“ konštatoval rezort. Zároveň dodal, že až 62 percent spoločností za posledné štyri roky malo nulovú daňovú povinnosť, a to aj v čase, keď malo Slovensko najvyššie hospodárske rasty.

Výška pripravovaných daňových licencií bude závisieť od výšky tržieb spoločnosti a od toho, či subjekt je alebo nie je platcom dane z pridanej hodnoty. Celkovo ministerstvo financií zavedie pre daňové licencie tri sadzby. Najnižšia sadzba je stanovená vo výške 480 eur za rok.

Rezort financií navrhuje, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur.

Podnikatelia s kladnou daňovou povinnosťou, ktorá bude vyššia ako výška licencie, nebudú platiť nič navyše. Prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #daňová licencia