Nokia predstavila svoj prvý tablet a dva phablety

Nokia v utorok predstavila svoj ​​prvý tablet Lumia a dva inteligentné telefóny s veľkým displejom, takzvané phablety.

22.10.2013 13:54
Nokia, tablet, phablet Foto: ,
Nokia predstavila svoj prvý tablet a dva tablety v októbri na akcii v Abú Dabí.
debata (2)

Prístroje, ktoré majú operačný systém Windows americkej spoločnosti Microsoft, sa majú začať predávať do konca roka. Táto prezentácia bola zrejme posledná pred dokončením prevzatia výroby mobilných telefónov Nokie, ku ktorému sa chystá práve Microsoft.

Okrem tabletov a phabletov, ktoré budú mať tiež názov Lumia, predstavila Nokia aj tri vylepšené prístroje zo svojho radu lacnejších modelov Asha. Táto značka sa zameriava hlavne na rozvíjajúce sa trhy.

Všetky prístroje Lumia ale budú čeliť silnej konkurencii, najmä firiem Apple a Samsung. Apple sa v utorok takisto chystá predstaviť nový tablet iPad, ktorý bude tenší a rýchlejší.

Phablety Lumia 1520 a Lumia 1320 majú displej s uhlopriečkou šesť palcov. Model 1520 bude mať štyri mikrofóny, aby bolo možné lepšie nakrúcať napríklad školské koncerty a ďalšie podobné udalosti. Firma dúfa, že vďaka väčšiemu displeju, ktorý poskytuje viac priestoru pre zobrazovanie a pre dotykovú klávesnicu, priláka hlavne firemných užívateľov. Model 1520 bude stáť 740 dolárov a cena modelu 1320 bude 339 dolárov. Lacnejší prístroj bude mať fotoaparát s nižším rozlíšením a pomalší procesor.

Nokia sa snaží svoje prístroje Lumia odlíšiť od konkurencie hlavne fotoaparátom. Jej fotoaparáty majú technológiu, ktorá umožňuje robiť dobré snímky aj pri slabšom osvetlení a ponúkajú viac manuálnych ovládacích prvkov, než väčšina inteligentných telefónov. Okrem iného umožňujú, aby si používateľ pri fotografovaní sám stanovil, akú časť snímky chce mať zaostrenú a ktoré časti zostanú rozmazané.

Tablet Lumia 2520 sa stáva jediným tabletom s operačným systémom Windows RT, ktorý bude podporovať iný výrobca ako Microsoft. Cena tabletu z uhlopriečkou displeja 10,1 palca bude 499 dolárov. Ďalších 149 dolárov si zákazník priplatí, ak bude chcieť aj kryt s klávesnicou a dlhšiu životnosť batérie.

Analytici upozorňujú, že Microsoft už má svoj ​​vlastný tablet Surface, ktorý však nie je príliš úspešný. Podľa agentúry Reuters je teda otázkou, či Microsoft bude aj naďalej vyrábať oba tablety. Podľa niektorých názorov zrejme zachová model Nokie ako lacnejší, viac orientovaný na spotrebiteľa. Výrobu svojho Surface zrejme postupne ukončí.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Nokia #tablet #phablet