Rokovanie o kríze v USA zatiaľ neviedli k riešeniu

Súperiace politické tábory v USA sa v utorok nedohodli na zvýšení dlhového stropu krajiny a obnovení financovania federálnej vlády.

16.10.2013 10:11
Peniaze, jen, euro, libra, dolár Foto:
Ilustračné foto
debata

Hlavným sporným bodom zostáva zdravotnícka reforma prezidenta Baracka Obamu. Ratingová agentúra Fitch medzitým pohrozila, že USA môžu prísť o svoju najvyššiu ratingovú známku AAA.

Kompromisný návrh v Senáte počítal s miernym zvýšením dlhového limitu, vďaka čomu by mohla federálna vláda aspoň do začiatku februára splácať svoje záväzky, ako aj s obnovením prevádzky vládnych úradov, ktoré sú zatvorené od 1. októbra. Senát zastavil rokovania po tom, čo republikáni v Snemovni reprezentantov oznámili, že trvajú na zmenách v spornej zdravotnej reforme, čo Obamovi demokrati kategoricky odmietajú. Bez dohody hrozí, že najväčšia svetová ekonomika narazí na dlhový strop už vo štvrtok.

Spory o rozpočet a vládny dlh v USA spôsobili, že federálna vláda funguje druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce štátnych zamestnancov čerpajú neplatenú dovolenku. Krajine navyše hrozí, že bez dohody o zvýšení dlhového limitu sa USA po 17. októbri prepadnú do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 bil. USD. Republikáni, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, chcú zablokovať financie pre zdravotnícku reformu prezidenta Baracka Obamu a súhlas s odblokovaním vlády a zvýšením dlhového stropu podmieňujú dohodou o znižovaní výdavkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #platobná neschopnosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy