Zvolenskú diaľnicu postaví aj Váhostav

Rýchlostnú cestu R2 od Pstruše po Kriváň v dĺžke viac ako 10 kilometrov by mohli čoskoro začať stavať traja silní hráči na stavebnom trhu – Strabag, Doprastav a Váhostav.

13.10.2013 20:40
rýchlostná cesta, R, značka Foto:
Ilustračné foto
debata (20)

Postaviť zvolenskú R2 si totiž trúfajú za najnižšiu cenu. Vo verejnej súťaži ponúkli rozpočet na výstavbu vo výške takmer 180 miliónov eur. Ak by sa začalo na stavbe pracovať v tomto roku, jej koniec by prišiel v roku 2015.

Tender však ešte nie je na konci, pretože ostatné stavebné firmy sa môžu odvolať. Denník Sme sa nazdáva, že zákazka, ktorá stála na Úrade pre verejné obstarávanie, sa odblokovala preto, lebo stavebná firma Dúha stiahla svoje námietky. Dúha je takisto jednou z firiem bojujúcich o liptovskú diaľnicu D1 Hubová – Ivachnová. Táto štátna zákazka stojí na tendrovom úrade pre námietky a stavať sa mala už pred dvoma rokmi. Uspieť by s najväčšou pravdepodobnosťou mal Váhostav, ktorý ponúkol v súťaži v poradí štvrtú cenovú ponuku. Pre námietky sa stále neuzavrela zákazka na výstavbu tunela Višňové. V tomto prípade medzi sebou súperí Skanska a Doprastav.

Skanska spolu so Strabagom dala na diaľničný úsek Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala s dĺžkou 13,5 kilometra ponuku 338 miliónov eur a konzorcium s Doprastavom 383 miliónov eur. Štátna expertíza pritom počítala s cenou vyššou ako 900 miliónov eur. Skansku najskôr z tendra vylúčili, tendrový úrad však prikázal súťaž znovu prehodnotiť. Štát tak vybral Doprastav, s čím Skanska nesúhlasila. Rezort dopravy dúfa, že sa podarí začať raziť tunel ešte tento rok.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Strabag #rýchlostná cesta #diaľnice #Doprastav #Váhostav