Rozpočtový spor v USA je globálnym rizikom, varujú Japonci

Ak USA dlhodobo nevyriešia spor o rozpočet, ktorý čiastočne znefunkčnil americkú vládu, veľmi vážne to poškodí globálne trhy, upozornila japonská centrálna banka.

04.10.2013 15:55
Peniaze, dolár, jen, euro, libra Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

Ak by zotavovanie japonskej ekonomiky bolo ohrozené, Bank of Japan (BOJ) je pripravená zväčšiť svoj existujúci program menových stimulov. Jej guvernér Haruhiko Kuroda však v piatok povedal, že zatiaľ nie je nutné väčšie uvoľnenie menovej politiky.

Uviaznutie amerických politikov v slepej uličke v otázke rozpočtu zatlačilo tokijskú burzu na štvortýždňové minimum a podporilo jen. Tento vývoj zhoršil inak pozitívny výhľad japonského hospodárstva, ktorého motorom je export. „Ak to bude pokračovať dlhý čas, mohlo by to destabilizovať finančné trhy a zhoršiť náladu,“ povedal Kuroda novinárom po skončení dvojdňového zasadania japonskej centrálnej banky. Dodal, že BOJ je pripravená reagovať na akékoľvek náhle šoky.

„Úprimne dúfame, že riešenie sa dosiahne čoskoro,“ povedal Kuroda v súvislosti s tým, že americkí politici sa stále nedohodli na rozpočte. Iní vysokopostavení tvorcovia globálnej ekonomickej politiky tiež upozornili, že ak vo Washingtone do polovice tohto mesiaca nepríde k dohode o zvýšení hornej hranice pre štátny dlh USA, vážne by to poškodilo svetovú ekonomiku.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #platobná neschopnosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy