Fico hovorí o znížení cien potravín. Pekári: Je to nereálne

Približne 450 vystavujúcich firiem sa prezentovalo na 40. ročníku Medzinárodnej poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa v nedeľu skončila na výstavisku v Nitre.

25.08.2013 18:13
Fico, Neverice, poľnohospodári, žatva Foto: ,
Premiér Robert Fico nedávno na poliach PD Neverice vyhlásil, že s oživením poľnohospodárstva by mali poklesnúť ceny v obchodoch a znížiť sa nezamestnanosť.
debata (92)

Z dlhodobého hľadiska sa nám nedarí udržiavať produkciu potravín na dostatočnej úrovni. Dostali sme sa do situácie, keď je ohrozená potravinová sebestačnosť Slovenska, povedal počas výstavy prezident SR Ivan Gašparovič. Podľa jeho slov sa budeme musieť rozhodnúť, či vlastnú potravinovú bezpečnosť budeme v budúcnosti zabezpečovať vlastnými prírodnými a ľudskými zdrojmi alebo dovozom potravín. Tomuto sektoru môže výrazne pomôcť aj spotrebiteľ, v niektorých prípadoch len spotrebiteľ, ak bude od obchodníkov vyžadovať a nakupovať výrobky domácej produkcie, povedal prezident.

Tohtoročná úroda zrnovín je v porovnaní s minuloročnými úrodami lepšia, konštatoval premiér Robert Fico. Odhady naznačujú, že u väčšiny poľnohospodárskych plodín budú úrody vyššie ako vlani. Bude predpoklad na postupné oživenie živočíšnej výroby a môže to priniesť aj zníženie cien potravín na pultoch predajní. Predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Slavomír Moravčík po rokovaní predstavenstva počas Agrokomplexu pripustil, že vytváraný tlak sa znižovanie cien sa už premieta do rokovaní s obchodníkmi.

Zároveň však zdôraznil, že členovia zväzu nemajú možnosť znižovať ceny pekárenských a cukrárenských výrobkov. „Znižovanie našich cien v súčasnosti nie je reálne, pretože už viac rokov produkujeme stratu. Ak by to malo pokračovať, budú nútené ďalšie pekárne opustiť trh. Pripomíname, že vlani, keď boli ceny obilnín vysoké, sme zvýšené výrobné náklady nedokázali v potrebnom rozsahu premietnuť do realizačných cien, lebo obchod to jednoducho neakceptoval. Teraz požaduje nižšie ceny, keď múka pre nás zatiaľ zlacnela len symbolicky,“ povedal.

Pre vládu je podľa slov premiéra Fica na prvom mieste potravinová bezpečnosť založená na vlastnej produkcii, výrobe kvalitných, bezpečných a cenovo dostupných potravín a ich lepšia propagácia medzi domácimi spotrebiteľmi. Legislatíva stanovuje požiadavky na bezpečnosť potravín a kvalitatívne špecifikácie, v tejto oblasti sa aj u nás urobili významné kroky. Kontroly sme zamerali nielen na bezpečnosť potravín, ale aj na plnenie kvalitatívnych ukazovateľov, konštatoval. Na svete neexistuje krajina, ktorá by mala ideálny systém výroby a kontroly kvality potravín, povedal počas veľtrhu poľský minister poľnohospodárstva Stanislaw Kalemba.

Súčasťou tohtoročného Agrokomplexu bola Národná výstava hospodárskych zvierat, družstevná kontraktačno-predajná výstava Coopexpo, výstava Obnoviteľné zdroje energie, výstava vidieckeho cestovného ruchu Regióny Slovenska a Živnostenské trhy. Novinkou bol Gazdovský dvor zameraný na spracovanie živočíšnych produktov a prezentácia Programu rozvoja vidieka SR formou náučného chodníka s názvom Na potulkách našim vidiekom.

92 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Agrokomplex #pôdohospodárstvo