Reťazce sa po kontrolách polepšili, tvrdí Jahnátek

17.01.2013 14:41
potraviny, nákup, obchod
Ilustračné foto Autor:

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) si opäť posvietili na prepravcov potravín.

V období od 21. novembra do 21. decembra skontrolovali 1080 motorových vozidiel, ktoré prevážali vyše 6,2 tis. ton potravinárskych produktov. Takmer dvesto vozidiel nevyhovelo kritériám kontrolórov vo viacerých oblastiach, 23 z nich sa muselo vrátiť do krajiny pôvodu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o výsledkoch týchto kontrol informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Najväčší podiel nedostatkov (61 %) zaznamenali veterinári v prípade dodávok z Rakúska. Z celkového počtu 18 vozidiel prevážajúcich tovar z tejto krajiny až 11 z nich nevyhovelo kritériám kontrolórov. Na druhom mieste skončilo Poľsko s 347 kontrolo­vanými vozidlami a podielom nezrovnalostí takmer 37 %. Prvú trojicu uzatvára Slovensko s 847 kontrolo­vanými vozidlami, v prípade ktorých kontrolóri zaznamenali 187 nedostatkov (22 %).

Prepravcovia mali podľa Jahnátka problémy hlavne s dodržiavaním správnej hygieny prevozu potravín. Najväčším hriešnikom v tejto oblasti bolo Poľsko, ktoré na územie SR poslalo 47 takýchto zásielok. Medzi ďalšie prešľapy patrila aj chýbajúca dokumentácia alebo znemožnená vysledovateľnosť. „Tu najhoršie dopadlo Slovensko, ale je to vlastne len šesť prípadov z celkového počtu 847 kontrol,“ uviedol Jahnátek. Nevyhovujúci teplotný režim zaznamenali kontrolóri pri polovici dodávok z Rakúska.

Okrem cestných kontrol sa inšpektori ŠVPS zamerali aj na obchodníkov. „Musím s veľkým potešením skonštatovať, že situácia v obchodných reťazcoch sa výrazne zlepšila,“ povedal Jahnátek. Ako príklad uviedol reťazec CBA, ktorý od júla znížil mieru zistených nedostatkov z 38,7 % na 0,54 %, a aj Coop Jednotu s poklesom z 12 % na 1,1 %. Reťazec Ahold znížil mieru pochybení pri kontrolách z júlových 36 % na súčasných 2,1 %. Jahnátek taktiež vyzdvihol úsilie reťazcov ako Billa, Tesco a Kaufland, ktoré ešte pri júlových kontrolách vykázali 40 až 50 % nezrovnalostí. Pri posledných návštevách inšpektorov to v Tescu bolo už len 18,9 %, v reťazci Billa 13,4 %, Kaufland sa priblížil až k hranici 10 %.

Podľa Jahnátka sú tieto čísla signálom toho, že tlak kontrolórov na obchodníkov je opodstatnený, pretože kvalita potravín v obchodoch sa výrazne zlepšila. „Nie je samozrejme ešte na úrovni, akú si predstavujeme,“ zdôraznil. Obchody si podľa neho uvedomujú, že sú pod neustálym drobnohľadom inšpektorov a prichádzajú s opatreniami, ktoré zlepšujú kvalitu predaja a skladovania potravín.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku