Diaľnica do Košíc by mohla byť o šesť rokov, očakáva Počiatek

Minister dopravy Ján Počiatek očakáva, že hlavná domáca diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami môže byť dokončená v roku 2018.

26.12.2012 13:28
Diaľnica, Košice, stavba Foto:
Ilustračné foto
debata (44)

 Podľa neho by to malo byť možné vďaka aktualizácii Programu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest do roku 2014, ktorý rezort dopravy nedávno pripravil, ale aj vďaka interne nastaveným ambicióznym cieľom.

„Veľkú zmenu sme priniesli na železnice, kde zavádzame taktový grafikon, ktorý v okolitých štátoch už dávno funguje. Spomeniem aj nové riadenie na železniciach. Tri železničné firmy už dnes fungujú ako jeden sektor, nie ako navzájom nesúvisiace firmy,“ povedal pri bilancovaní tohto roka minister Počiatek.

Minister dopravy tvrdí, že odchádzajúci rok 2012 určite nebol jednoduchý, ale napriek tomu bol zároveň veľmi produktívny. Po príchode na ministerstvo začiatkom apríla zistil, že nefungovalo všetko, ako by malo.

„Navyše som musel okamžite riešiť dva zablokované operačné programy. Rovnako príprava výstavby diaľnic a rýchlostných ciest zaostávala za plánom. Koniec roka bol poznamenaný tragédiou v katastri obce Iliašovce, ktorá nás všetkých zasiahla,“ uviedol Počiatek. Pri stavbe diaľničného mosta na prvom úseku D1 Jánovce – Jablonov 2. novembra počas betonáže nevydržala pevná podperná konštrukcia, pričom nešťastie si vyžiadalo štyri životy a jedenásť zranených robotníkov.

„Najťažšie, nielen pracovne, ale aj osobne, bolo určite nešťastie pri stavbe diaľničného mosta. Nechcem, aby to vyznelo pateticky, ale najhoršie sú vždy situácie s viacerými pozostalými, a môžem povedať, že to boli naozaj silné príbehy,“ vrátil sa Počiatek k smutnej udalosti. Vláda rozhodla 19. decembra o odškodnení každého z deviatich pozostalých, z toho piatich detí, troch manželiek a jednej matky sumou po 33 tis. eur. Peniaze v celkovej sume 297 tis. eur by sa k ním mali dostať do 28. decembra. Ide o odškodné mimo peňazí vyplácaných stavebnými firmami.

Za dôležité minister označil odblokovanie problémových operačných programov a výrazné zintenzívnenie čerpania prostriedkov v Operačnom programe Doprava. Využívanie zdrojov Európskej únie v tomto rezortnom programe bolo koncom marca na úrovni 27,29 % a v závere novembra dosiahlo 30,92 %. Objem vynaložených peňazí štátu na spolufinancovanie európskych prostriedkov sa v uvedenom období zvýšil z 29,76 % na 36,36 %.

„Komplikovanejšie je povedať, čo bolo tým najpozitívnejším momentom, lebo tých vecí bolo viac. Určite sme hrdí na to, čo sme dosiahli v Bruseli. A tým nemyslím iba odblokovanie trasovania diaľnice Turany – Hubová, ale aj veľa iných vecí, ktoré sa nám podarilo vyrokovať,“ dodal Počiatek. Rezortu sa podľa neho celkovo podarilo zásadne zmeniť kvalitu vzťahu a komunikácie s Európskou komisiou.

44 debata chyba