Matovič by sa pre kúpu SPP aj zadlžil

04.12.2012 12:07
SPP
Ilustračné foto

Opozičný poslanec Národnej rady SR a líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič by rád odkúpil 49-percentný podiel Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) naspäť do rúk štátu.

Minoritný podiel SPP chcú predať zahraniční akcionári, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, českej firme Energetický a průmyslový holding (EPH). „Tento polovičný podiel generuje približne 280 mil. eur zisku ročne. Ak by sme sa takto na túto "zlatú sliepku“ pozerali, tak ak by som bol dnes premiérom, urobil by som všetko preto, aby som ten podiel kúpil," povedal na utorňajšej tlačovej besede Matovič.

Opozičný poslanec nerozumie, prečo sa súčasná vláda vzdáva možnosti spätne odkúpiť podiel plynární. Štát by podľa Matoviča mal zo zisku dostatočný priestor na splácanie pôžičky, ktorú by si zobral na kúpu spomínaného podielu, a ešte by ročne pribudlo podľa jeho výpočtov do štátnej kasy 200 mil. eur. „V kuloároch sa hovorí, že EPH za ktorým stojí aj slovenský finančný žralok, rokujú s majiteľmi 49 % akcií SPP o kúpnej cene rovnej sedem násobku zisku, čiže hovoria asi o 2 mld. eur, za ktorú by sme dnes mohli plynárne naspäť odkúpiť. Zdá sa mi, že Robert Fico si hľadá cestičky, ako tento podiel naspäť neodkúpiť,“ konštatoval Matovič.

„Keby sme mali peniaze, toľko, koľko dnes česká spoločnosť EPH je pripravená zaplatiť nemeckému a francúzskemu akcionárovi, tak by do toho štát určite išiel. Bohužiaľ tieto zdroje nemáme,“ uviedol v utorok počas HNclubu premiér Robert Fico. Predaj 49-percentného podielu SPP by sa mal podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského uzavrieť do konca tohto roka. Premiér Robert Fico stále žiada od pravdepodobne nového minoritného akcionára SPP silnejšie postavenie štátu v podniku. „My sme povedali, že budeme súhlasiť s tým, aby došiel nový majiteľ SPP len za podmienky, že sa výrazne zlepší postavenie štátu. Lebo štát robil v SPP Nemcom a Francúzom pajáca,“ dodal na HNclube Fico.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) sa so spoločnosťou EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T, už dohodlo aj na predbežných princípoch budúcej akcionárskej zmluvy, ktorá by mala začať platiť po vstupe EPH do slovenských plynární . V súčasnosti rokujú o konečnej podobe dokumentov potrebných na ukončenie celej transakcie.

Keďže Slovensko, ako 51-percentný akcionár SPP, má predkupné právo, existovala možnosť, že minoritný podiel odkúpi naspäť štát. Ministerstvo hospodárstva a ani ministerstvo financií však na to z ekonomického hľadiska nevideli priestor.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku