Obchody zdražujú potraviny a oblečenie

S príchodom jesene majú ľudia hlbšie do peňaženky nielen pre vyššie ceny potravín, momentálne si spotrebitelia priplatia aj v obchodoch s oblečením či v doprave.

13.11.2012 13:23
pečivo, chlieb, potraviny Foto:
Ilustračné foto
debata (101)

Rodinné rozpočty zaťažuje v jesenných mesiacoch aj začiatok školského roka, ktorý aj v tomto roku zvýšil septembrové ceny školských pomôcok v medziročnom porovnaní až o šesť percent. Stúpajúce ceny v obchodoch s oblečením idú ruka v ruke s príchodom nových sezónnych kolekcií. Obchodníci síce ešte stále ponúkajú dopredaj letných šiat či obuvi s výraznejšími zľavami, ale ceny vyrovnávajú nové modely, ktoré bývajú drahšie.

Najvýraznejšie medziročné zdraženie však bolo podľa Štatistického úradu minulý mesiac v doprave, cestujúci si priplatili za cestovanie v priemere o 7,5 percenta. Za vysokým medziročným tempo rastu cien je drahšia ropa, ako aj zvýšenie cestovného v železničnej doprave ešte z novembra minulého roka. Po doprave to boli práve potraviny, ktoré ľuďom v októbri najvýraznejšie odkrajovali z výplaty.

Na 5,8-percentný medziročný nárast cien potravín vplývali podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch najmä ceny sezónnych potravín, teda predovšetkým zeleniny a mäsa, rýchlejšie rástli už aj ceny chleba a obilnín. Za tovary a služby si tak spotrebitelia v októbri medziročne priplatili 3,8 percenta navyše. V porovnaní so septembrom sa ceny zvýšili o 0,3 percenta.

,,Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorú trápia vysoké ceny potravín. V susednom Česku rastú ceny potravín o 7,2 percenta a tvoria asi jednu tretinu inflácie. To sa zásadne prejavuje na chuti Čechov míňať za jedlo, tržby za potraviny výrazne klesajú," poznamenáva analytik Home Credit Michal Kozub. Medzimesačne zdraželi v októbri aj alkohol a tabak. Dôvodom je zvýšenie spotrebnej dane na cigarety, čím išlo už o druhé zvýšenie cien v tomto roku. Fajčiari si priplácajú za škatuľku cigariet od októbra o desať centov.

Rast cien by podľa analytikov mal pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch, najmä pri potravinách. Postupne by sa v cenách mal premietnuť rast cien poľnohospodárskych komodít v posledných mesiacoch, ktorý sa zvyčajne prejavuje na pultoch obchodov s miernym časovým oneskorením.

,,Cena pšenice na komoditných trhoch sa stále drží blízko rekordne vysokých hodnôt. Dôvodom sú informácie o pokračujúcom suchu v USA, pre ktoré je stav zimnej pšenice najhorší v histórii. Momentálne však už ceny na burzách nerastú. Pri sóji a kukurici dokonca registrujeme tlak na pokles cien, keďže boli nahor upravené odhady konečných globálnych zásob," hovorí analytik Colosseum Boris Tomčiak.

Európska komisia vo svojej jesennej prognóze odhaduje Slovensku rast cien v tomto roku o 3,7 percenta, ktorý by sa však mal v budúcom roku zmierniť na 1,9 percenta a v roku 2014 by mal dosiahnuť dvojpercentnú hranicu. V máji pritom Brusel počítal s pomalším cenovým rastom pre tento rok na úrovni iba 2,9 percenta. Prognózy pre budúci rok ponechala komisia bez zmeny.

,,Riziká smerom nahor vidíme v tomto roku aj my, a to najmä v neodhadnuteľnej úrode počas budúceho roka. Na druhej strane tlmičom rastu cien bude i naďalej pomalší rast ekonomiky a pretrvávajúca vysoká miera nezamestnanosti, ktoré aj naďalej budú podporovať opatrnosť spotrebiteľa pri nákupoch," dodáva analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Pravda je, že obchodníkom velí spotrebiteľ, a ten už dlhodobo potvrdzuje, že v obchodoch čoraz častejšie nakupuje len veci, ktoré k životu nevyhnutne potrebuje. Pretrvávajúca neistota a neskracujúce sa rady na úradoch práce sa už podpisujú pod obmedzovanie spotreby v tomto roku.

Pritlačiť na obchodníkov, aby znižovali ceny, môže aj nákupná turistika za hranicami. Bolo to tak aj v roku 2009, keď nákupy v okolitých krajinách donútili obchodníkov znižovať ceny. Do akej miery budú mať Slováci chuť vycestovať za nákupmi tento rok, závisí aj od vývoja mien našich susedov oproti euru.

© Autorské práva vyhradené

101 debata chyba