Štát bude vodičov áut sledovať

20.09.2012 06:33
Autá, autosalón
Ilustračné foto Autor:

Takmer všetkých slovenských vodičov by mal od roku 2015 sledovať štátny dopravný servis. Monitorovanie auta umožnia čipy, ktoré sa povinne namontujú do každého nového vozidla od roku 2015. Krajine to prikazuje Európska komisia a návrh už schválil aj Európsky parlament.

Čipy namontované v aute by na jednej strane mali pomáhať pri život ohrozujúcich situáciách a v prípade nehody privolať záchranku, na strane druhej údaje o nehodách, ktoré prídu z čipov, bude následne spracovávať a vyhodnocovať Národné dopravné informačné centrum. To bude súčasťou Národného systému dopravných informácií. Jeho vznik na základe zákona presadil minister dopravy Ján Počiatek v utorok v parlamente. Štátny dopravný servis by mal krajinu stáť približne 150 miliónov eur.

Bývalému ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi (KDH) sa zdá táto suma príliš vysoká. „To, čo mi najviac prekáža, ba zaváňa na celom projekte, je plán ministra minúť na tento projekt až 150 miliónov eur, čo považujem za veľmi predražené. Zdôvodnenie sumy ministerstvom dopravy, ktoré sa riadi iba výpočtami dodávateľov, to len potvrdzuje,“ tvrdí Figeľ.

Podobne sa aj ďalší opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) v parlamente pýtal, či je namieste, v dnešnej dobe šetrenia na každom kroku, vynaložiť toľké finančné prostriedky zo štátnej kasy. „Verejné zdroje by možno bolo dobré použiť inde a o tomto zákone sme nemali rokovať,“ povedal Viskupič.

Štátny systém dopravných informácií sa zafinancuje z veľkej časti z eurofondov. „V návrhu ministerstva dopravy sa uvádza, že nároky z prostriedkov štátneho rozpočtu na rok 2014 sú vo výške 70–tisíc eur. Od roku 2015 náklady na prevádzku predstavujú 200–tisíc eur ročne,“ uviedlo tlačové oddelenie financmajstra Petra Kažimíra.

Opozičným politikom prekážalo aj to, že čipy dávajú možnosť zaviesť mýto aj na osobné autá do 3,5 tony. Vláda opozícii ustúpila vo formulácii v zákone, že informácie z čipov nebudú použité na výber mýta. Prevádzkovaním informačného centra by mal byť tiež poverený výlučne štát.

„Našou ambíciou nikdy nebolo cez tento zákon zaviesť mýto,“ poznamenal Počiatek. Síce komisári z Bruselu, ktorí čipy nariaďujú, ubezpečujú, že motoristi nebudú monitorovaní a čip bude po celý čas až do nehody spať, odborník je iného názoru.

„Už teraz si môžu vodiči na vlastnú žiadosť dať namontovať čip do vozidla. Čip umožní zistiť presnú lokalizáciu vozidla, jeho rýchlosť a, samozrejme, vyhodnotí, či sa vodičovi stala nehoda,“ vysvetľuje Miroslav Dojčák z Autoklubu Slovakia Assistance.

Inštalácia čipu stojí teraz okolo 500 eur, ale predpokladá sa, že kým bude povinný, jeho cena klesne pod 100 eur. Nové autá tak budú zrejme drahšie o túto sumu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku