Od októbra má škatuľka cigariet zdražieť o 3 až 10 centov

Cigarety pravdepodobne zdražejú už od októbra tohto roka, a to od troch do desiatich centov na jednu škatuľku. Vyplýva to z vyjadrení ministra financií Petra Kažimíra (Smer) v diskusnej relácii TA3 V politike.

17.06.2012 12:37
Cigarety Foto:
Ilustračné foto
debata (17)

Minister zverejnil informáciu, že v pondelok pôjde do pripomienkového konania novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. V nej sa presunie plánované zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, ktoré bolo pôvodne plánované na marec budúceho roka, na 1. október tohto roka.

„Tým sa nám podarí zvýšiť príjmy veľmi málinko – o pár stotisíc v tomto roku a o nejakých osem miliónov eur v budúcom,“ povedal Kažimír v štúdiu TA3. Pripomenul, že to je zvýšenie, ktoré bolo podľa jeho slov v zákone už viac-menej zakotvené už predchádzajúcou vládou, len malo platiť neskôr. Ide o harmonizáciu tohto typu daní v Európe.

V prípade spotrebnej dane z liehu ešte nemajú definitívne stanovisko. „Istý priestor je pri samotnom liehu, tvrdom alkohole,“ povedal minister. Vinárom odkázal, že ak nebudú súhlasiť s tým, že by vláda zaviedla spotrebnú daň z vína, z ktorej by 80 až 90 percent dostali späť formou dotácií, tak sa pravdepodobne celého okruhu liehu nebudú dotýkať.

„Aby sme naozaj nepokračovali v tom rozťahovaní nožníc medzi zaťažovaním spotrebnou daňou z liehu viac na taký alebo onaký alkohol, lebo tam sú spory v rámci sektorov,“ dodal Kažimír. Návrh ministerstva je pritom podľa neho rozumný, lebo dnes pochádza 60 percent vína spotrebovaného na Slovensku z dovozu. Teraz prichádzajú podľa ministra s jediným spôsobom, ako daňovo zaťažiť toto dovozové víno, ktoré je v ich domácej krajine ich výrobcov dotované. Pri tichom víne, pive a tvrdom alkohole je konkurenčný boj, ku ktorému by mohol štát podľa Kažimíra nekorektne prispieť.

Zvyšovanie spotrebných daní považuje poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ) určite za menej škodlivé, ako je to v prípade priamych daní. „Na Slovensku by sme nemali zvyšovať priame dane, nemali by sme zvyšovať odvody, skôr by sme mali zjednodušovať tento systém,“ povedal Štefanec. Podstata však podľa neho je aj tak v úsporných opatreniach a znižovaní výdavkov.

17 debata chyba