Počiatek bude pokračovať v hľadaní strategického partnera pre Cargo

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek si vstup investora do Carga vie predstaviť, vylučuje však jeho privatizáciu, podobne ako v prípade bratislavského letiska.

03.05.2012 13:23
Ján Počiatek Foto:
Ján Počiatek
debata (10)

Ministerstvo dopravy chce zároveň dokončiť tender na poradcu pre výber partnera štátneho železničného nákladného dopravcu. Verejnú súťaž na poradenské služby začalo ministerstvo ešte pod vedením Jána Figeľa s tým, že investor pre Cargo mal byť známy v lete tohto roka a získal by v ňom najmenej 66 % akcií.

„Budeme pokračovať v tejto súťaži. Nebránime sa vstupu veľkého strategického partnera. Opäť platí, že nie privatizácia, ale strategický partner môže byť pre Cargo prínosom,“ povedal Počiatek. Vzhľadom na logistické rozloženie je podľa neho zaujímavá dlhšia preprava a efektívnosť sa dosahuje až po určitej vzdialenosti. „Takže budeme pokračovať v súťaži, ako je rozbehnutá a opäť sa vyberie poradca,“ dodal minister.

V súťaži na výber poradcu pre Cargo za predpokladanú cenu 2 mil. eur dostal rezort dopravy dvanásť ponúk. Najnižšiu cenu podľa neoficiálnych informácií mala predložiť spoločnosť Pricewaterhou­seCoopers. Poradenstvo pre finančné služby by malo trvať 18 mesiacov a pre právne služby 22 mesiacov.

Smer podľa KDH otáča postoj ku Cargu a mení svoje vyhlásenie spred volieb. „Pred voľbami odmietal akékoľvek strategické partnerstvo, dnes už o ňom otvorene hovorí. Malo by sa však rozhodnúť v transparentnej verejnej súťaži, nie politicky. Rozhodovať by sa ale nemalo iba na základe sumy, akú Slovensko dostane, ale najmä na základe celkovej dlhodobej výhodnosti takéhoto vzťahu,“ uviedol predseda KDH a exminister dopravy Ján Figeľ.

Partnerstvo musí podľa neho zabezpečiť ďalší rozvoj prepravy tovarov a rast výkonov slovenského Carga. „Firmu sme zachránili pred bankrotom a má dnes dobré hospodárske výsledky. Rozumné partnerstvo by prinieslo potrebné investície, zachovanie zamestnanosti, ale aj lepšie ohodnotenie pre slovenských železničiarov,“ dodal Figeľ.

V čase ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer-SD), ktorý viedol rezort počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010, sa hovorilo o možnosti vytvorenia spoločného podniku českého a slovenského Carga. Túto možnosť nedávno spomenul aj Fico počas návštevy Českej republiky.

„Spoločný podnik by teoreticky mohol tiež pripadať do úvahy, ale uvidíme, ktorá alternatíva sa bude javiť lepšia. Nebránim sa ničomu, čo by Cargu mohlo pomôcť,“ tvrdí minister dopravy. Popri českom Cargu predbežne prejavili záujem o slovenské Cargo aj Ruské železnice, čo môže súvisieť s prípravou projektu predĺženia širokorozchodnej trate cez Slovensko. „Môže to zapadať do ich strategických plánov,“ predpokladá Počiatek.

10 debata chyba