Bežní Nemci by radi vyrazili Grékov z eurozóny

Väčšina Nemcov si podľa aktuálneho prieskumu želá odchod Grécka z eurozóny.

05.02.2012 18:31
peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto
debata

Tvrdenie, že vysoko zadlžená krajina by sa mala vrátiť k svojej pôvodnej mene, podporilo 53 % respondentov, za zotrvanie Atén v menovej únii sa naopak vyslovilo iba 34 účastníkov prieskumu, informoval v nedeľu denník Bild am Sonntag. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 80 % Nemcov odmieta uvoľnenie ďalšej pomoci Grécku, pokiaľ krajina neuskutoční reformy.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

Ministri financií eurozóny budú v pondelok rokovať o druhom úverovom programe pre Grécko. Ten obsahuje finančnú pomoc zo strany štátov eurozóny, ale aj príspevok súkromného sektora a požiadavky na rozsiahlejšie reformy. Európska únia a Medzinárodný menový fond v máji 2010 schválili Aténam úverový program v objeme 110 mld. eur a lídri 27-členného bloku v októbri minulého roka odsúhlasili ďalšiu pomoc pre túto zadlženú krajinu v sume 130 mld. eur.

Grécky minister financií Evangelos Venizelos v sobotu uviedol, že Atény musia do nedele večera uzatvoriť dohodu s veriteľmi a medzinárodnými inštitúciami, pokiaľ má krajina čerpať druhý záchranný úver v objeme 130 mld. eur. Odvolal sa pritom na výsledok telekonferencie so svojimi rezortnými kolegami v eurozóne, ktorú označil za veľmi náročnú.

debata chyba