ECB kupuje talianske dlhopisy, s cenou pohnúť nedokáže

Európska centrálna banka (ECB) opäť vstúpila na trh a začala skupovať talianske dlhopisy. Ich cenu sa jej ale nedarí ovplyvniť a papiere ďalej strácajú svoju hodnotu.

15.11.2011 11:58
Euro, peniaze, graf Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Výnos kľúčového štátneho dlhopisu so splatnosťou desať rokov sa vyšplhal tesne k siedmim percentám, čo je hranica, ktorú väčšina analytikov považuje za dlhodobo neudržateľnú.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Dopady sú mizivé, vlastne sme radi, že je (ECB) tu. Aspoň môžeme predávať,“ poznamenal jeden z obchodníkov, ktorého citovala agentúra Reuters. Naznačil tak, že snaha ECB sa zatiaľ míňa účinkom. Každý rast cien, ktorý sa dostaví po intervencii ECB, obchodníci využívajú na predaj. Výnosy tak už od pondelka vytrvalo rastú.

Okolo 11:00 v utorok sa výnos štátneho dlhopisu so splatnosťou desať rokov nachádzal na 6,94 percenta. Výnos papierov s dvojročnou splatnosťou sa zvýšil v ešte väčšom rozsahu a vystúpil na 5,32 percenta.

V pondelok ráno pritom ešte nič nenasvedčovalo, že préde k tak dramatickému vývoju. Taliansko bez problémov predalo dlhopisy so splatnosťou päť rokov v objeme troch miliárd eur. Zaplatilo síce vyšší úrok než o mesiac skôr, keď predávalo papiere s rovnakou splatnosťou, priemerný výnos ale dosiahol len 6,29 percenta oproti výnosu 6,4 percenta, ktorý bol v tej dobe na trhu.

Nálada sa však začala kaziť už v pondelok. Obchodníci o talianske papiere krátko po skončení aukcie znova stratili záujem a začali ich predávať. Výnos desaťročných dlhopisov tak ešte do večera bol späť na 6,7 percenta a v utorok v raste pokračoval. Slabý záujem je aj o dlhopisy ďalších zadlžených krajín eurozóny, obchodníci sa teda presúvajú k dlhopisom nemeckej vlády, kde výnosy klesajú.

2 debata chyba