Dlhová kríza v eurozóne zvýraznila napätie medzi tvorbou rozpočtových politík na úrovni členských štátov a snahami o užšiu integráciu s cieľom zefektívniť fungovanie menovej únie, povedal Stark v utorok na konferencii v Berlíne.
Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]
„Toto napätie môže zvýšiť riziká budúcich finančných kríz a sťažiť efektívny krízový manažment. Potrebujeme ambiciózne kroky smerom ku fiškálnej únii. Potrebujeme sa dostať ďalej a vytvoriť fiškálnu úniu … potrebujeme viac Európy,“ povedal na konferencii v Berlíne.
Fiškálna politika, podobne ako aj menová politika, misia byť zasadené do pevnejšieho rámca, ktorý bude operovať s jasnými strednodobými cieľmi. Pokiaľ majú byť pravidlá dôveryhodné, musia byť prísnejšie, ich uplatňovanie musí byť automatické a čo najmenej závislé od politických procesov, vyhlásil predstaviteľ ECB.
Člen Výkonnej rady ECB tiež pripustil, že EÚ môže postupne zjednotiť výkon dohľadu nad rôznymi účastníkmi finančných trhov. V únii od začiatku tohto roka fungujú tri osobitné agentúry pre dohľad nad bankami, poisťovňami a akciovými trhmi. Ich činnosť bude predmetom revízie, ktorú uskutoční v roku 2014 Európska komisia. „Pokiaľ sa zistí, že agentúry nemajú dostatočné nástroje a kompetencie, mohlo by to byť dôvodom na užšiu integráciu dozorného rámca … mohlo by to podporiť aj vznik jednotného úradu pre finančný dohľad v EÚ,“ povedal Stark.