Diaľnica pri Levoči odhalila najstarších Slovanov

03.10.2011 20:00, aktualizované: 04.10.2011 12:00
vykopávky, archeológovia, diaľnica
Pod trasou budúcej diaľnice D1 pri Bytčici odkryli archeológovia 700 hrobov a 15 kamenných mohýl. Autor:

Práce na prvom deväťkilometrovom úseku severnej D1 Jánovce - Jablonov pri Levoči odhalili osadu najstarších Slovanov pod Tatrami. Podľa archeológov, ktorí na diaľničnom úseku pracujú, je to slovenský unikát.

„Dosiaľ sa najstaršie pamiatky našich priamych predkov datovali do 8. storočia. Objavený nález v Spišskom Štvrtku je z druhej polovice 6. až začiatku 7. storočia po Kristovi,“ vysvetľuje Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Sídlisko Slovanov charakterizujú podľa Sojáka štyri príbytky s pieckami či kozubmi v rohu s typickou nezdobenou keramikou. Na diaľnici pracovali spolu len traja archeológovia a okrem keramiky našli aj kamenné brúsky, zvieracie kosti a zvyšky spálených driev z konštrukcie domov Slovanov.

„S prácami sme začali v podstate od začiatku výstavby časti D1, teda od júna. Dosť sme sa s výskumom ponáhľali a snažili sme sa nezavadzať,“ priznáva Soják.

Významné nálezisko, s ktorým nerátali ani archeológovia, však nebude dôvodom spomalenia výstavby. „Urobiť takýto prieskum je povinnosťou stavebnej firmy či samotného štátu, vyplýva to zo zákona o pamiatkach,“ potvrdil Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného. Odborník na dopravu tvrdí, že archeológovia majú presné mapy, podľa ktorých vedia, kde sú náleziská. „Ak niečo objavia, tak sa, samozrejme, môže výstavba predĺžiť. Prieskum by však nemal trvať viac ako niekoľko mesiacov,“ upozorňuje Palčák.

Keď totiž podobný prieskum robili vedci na úsekoch rýchlostnej R1, výstavba cesty sa oddialila o dva až tri mesiace. V pôde pri Nitre vtedy našli sedemcentimetrovú sošku Venuše, štyri rozsiahle pohrebiská či obrovské sídlisko bohatých Germánov, ktorí tam zanechali rímske šperky a pozlátené sochy. Výskumom na diaľnici Jánovce – Jablonov sa odkryla aj časť sídliska zo staršej bronzovej doby, takzvaná koštianska kultúra.

„Hoci nálezový materiál je skromný, zmienenú kultúru sme dosiaľ poznali len z pohrebísk, nie zo sídlisk,“ dodáva Soják.

Stavebné práce na prvom úseku diaľnice Jánovce – Jablonov sa začali tohto roku v júni a trvať by mali 900 dní. Prvé autá by po ceste, ktorú stavia konzorcium firiem Váhostav a Bögl a Krýsl za takmer 60 miliónov eur, mali prejsť v decembri 2013.

Na výstavbu čaká aj druhý úsek diaľnice pri Levoči. Najnižšiu cenovú ponuku na 9,5 kilometra dlhý úsek dalo konzorcium Hant BA DS a Cestné stavby Liptovský Mikuláš. Diaľnicu chcú naprojektovať a postaviť za takmer 120 miliónov eur. Druhý úsek je však technicky náročnejší, pretože jeho súčasťou bude 635-metrový tunel Šibenik, mimoúrovňová križovatka a privádzač do Levoče. Stavba diaľnice je naplánovaná na tri a štvrť roka.

Na stavbu na severnej D1 čakajú aj ďalšie úseky. Ministerstvo dopravy chce Martin s Prešovom diaľnične prepojiť do roku 2016.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku