Vyhláste bankrot, odkázal Grécku Sulík. Nič iné nepripúšťa

15.09.2011 18:11
Richard Sulík
Šéf SaS Richard Sulík Autor:

Grécko by malo vyhlásiť bankrot a zriecť sa eura, keďže ďalšie úvery krízu nevyriešia. Pre agentúru Bloomberg to povedal predseda parlamentu a šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

Hlasy jeho strany môžu podľa agentúry rozhodnúť, či slovenský parlament schváli zmeny v Európskom fonde finančnej stability (EFSF). Líder koaličnej SaS v rozhovore pre agentúru Bloomberg, ktorý zverejnila na svojej internetovej stránke, potvrdil, že jeho strana bude hlasovať proti EFSF. SaS požaduje, aby členské štáty eurozóny dodržiavali pravidlá fungovania eura a začali šetriť.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Prvým krokom je, že Grécko musí vyhlásiť bankrot. Neexistuje možnosť, že Grécko splatí dlhy teraz, v budúcnosti a ani o 50 rokov,“ povedal Sulík. Dodal, že podľa jeho osobného názoru bude pre Grécko lepšie, ak opustí eurozónu.

Grécko potrebuje tento mesiac na odvrátenie bankrotu získať šiestu tranžu z úverového programu od EÚ a Medzinárodného menového fondu v sume 110 mld. eur. Vláda premiéra Georga Papandreoua tiež chce, aby členovia eurozóny schválili druhý mimoriadny program v sume 159 mld. eur, na ktorom sa lídri eurozóny dohodli 21. júla. Európska komisia a Európska centrálna banka naliehajú na členov eurozóny, aby urýchlili proces schvaľovania druhého balíka pomoci, ktorý je súčasťou návrhu na zvýšenie úverovej kapacitu EFSF a rozšírenie jeho právomocí.

V prípade, že Slovensko dohodu neratifikuje, krajiny eurozóny budú musieť prísť s iným plánom na prekonanie dlhovej krízy. „Budeme hlasovať proti zlému riešeniu. Mrzí ma, ak spôsobíme Európe problémy,“ povedal Sulík.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku