Šichtařová: Euroval dlho fungovať nebude, z eura prežije len torzo

Euroval je projekt, ktorý zo svojej logiky nemôže dlhodobo fungovať, povedala v online diskusii s čitateľmi Pravda.sk analytička a riaditeľka spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

23.08.2011 11:10
Markéta Šichtařová Foto:
Ekonómka Markéta Šichtařová.
debata (30)

„Je založený na logike, že každý štát v ňom ručí, a každý štát môže dostať pomoc – takže vlastne štáty ručia sami sebe. To môže fungovať iba za predpokladu, že pomoc budú potrebovať iba malé štáty,“ uviedla.

Podľa ekonomickej prognostičky je ohrozená jedna tretina štátov eurozóny. "A to by znamenalo, že tretina eurozóny nebude v eurovale ručiť, ak bude sama potrebovať pomoc. Je tak v zásade jedno, či Slovensko euroval podporí alebo nepodporí – odhadujem totiž, že projekt sa do dvoch rokov tak ako tak zrúti.

Šichtařová je presvedčená, že eurozóna si dnes môže vyberať iba zo zlých a horších riešení. Podľa nej by bolo najhoršie, ak by sa naďalej do krajín, ako Grécko, Taliansko a Španielsko, sypali peniaze. Tie vraj už tieto krajiny nezachránia, iba oddialia ich bankrot.

„O niečo lepšie riešenie je "riadený“ bankrot najzadlženejších krajín – teda dohoda na odpísaní dajme tomu 50 % dlhu s tým, že bohužiaľ zbankrotujú aj niektoré banky, ktoré držia dlhopisy a ktoré sa takto odpíšu. A najmenej zlé riešenie je riadený bankrot niektorých krajín (spojený aj s krachom niektorých komerčných inštitúcií) doplnený o riadené rozdelenie eurozóny na dve časti," dodala.

Ekonómka je skeptická aj v prípade ďalšieho fungovania eura. " V roku 2000, keď euro vznikalo, som dávala 50 percent tomu, že euro neprežije 20 rokov. Dnes som tvrdšia – dávam 70% na to, že euro v súčasnej podobe neprežije ďalších 10 rokov. Tým ‚v súčasnej podobe‘ mám na mysli, že sa nezmení eurozóna, teda že napríklad nevystúpi žiadna krajina. Ale že nejaké torzo eura prežije, to je podľa mňa takmer isté – až príliš mnoho politikov investovalo priveľa svojho politického kapitálu do vytvorenia eura," poznamenala.

Čitatelia Šichtařovú tiež konfrontovali s vyhlásením popredného amerického ekonóma Noriela Roubiniho, podľa ktorého sa kapitalizmus zničí sám. „Za seba by som to formulovala inak, ale súhlasím s názorom, že svet je vo fáze, keď mu hrozí mimoriadne nebezpečenstvo: štáty chcú až príliš zasahovať do ekonomiky, ekonomiky prestávajú byť slobodné a Čína na tom profituje. Áno, svet sa po ekonomickej stránke minimálne zmení. Bude menej slobodný,“ konštatovala.

30 debata chyba
Flowers