Zoellick: Vlády musia prijať dlhodobé plány na riešenie dlhov

Prezident Svetovej banky Robert Zoellick v utorok vyzval vlády vyspelých krajín prijať plány na strednodobé a dlhodobé obmedzenie dlhovej záťaže i rýchle riešenie dlhových kríz v Európe a USA. Dodal však, že osobitná akcia skupiny G7 v tejto veci zatiaľ nie je na programe dňa.

16.08.2011 08:32
Robert Zoellick Foto:
Robert Zoellick
debata (2)

„Toto je stále ešte fáza, keď musia urobiť rozhodnutie suverénne vlády,“ povedal Zoellick k dlhovej kríze v Európe. „Je to naozaj zodpovednosť každej z týchto vlád, aby ukázali, ako budú riešiť, často s pomocou centrálnych bánk, nielen krátkodobé problémy, ale aby sa zamerali aj strednodobo a dlhodobo,“ povedal šéf Svetovej banky novinárom po schôdzke z austrálskymi vládnymi predstaviteľmi v Canberre .

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

Zoellick sa k otázke dlhov vyjadril v deň, keď v britskom denníku Financial Times vychádza spoločný článok na túto tému od ministrov financií piatich krajín – Kanady, Británie, Juhoafrickej republiky, Singapuru a Austrálie. Tí vyzvali vlády na ozdravenie verejných financií a obnovenie dôvery. Požadujú aj väčšiu politickú rozhodnosť pri riešení problému zhoršených bankových bilancií najmä v Európe.

V minulých týždňoch sa na svetových akciových trhoch odohrávali silné otrasy, vyvolané obavami z eskalácie dlhovej krízy v Európe a strachom z ekonomického útlmu v USA. Minulý týždeň sa pozornosť trhov zamerala na európske banky, ktoré sa kvôli rastúcim nákladom na refinancovanie musia čoraz viac obracať na Európsku centrálnu banku. Prepadom boli postihnuté najmä akcie francúzskych bánk.

Zoellick po stretnutí s austrálskym ministrom financií Waynom Swanom a premiérkou Juliou Gillardovou povedal, že strata dôvery trhov v globálnu vedúcu úlohu ekonomík Spojených štátov a Európy spolu so slabou globálnou ekonomikou zrazila trhy do novej nebezpečnej zóny. „To, čo trhy hľadajú, je dlhodobý akčný plán, ktorý pôjde ďalej ako k obyčajným nemandatórnym výdavkom,“ povedal Zoellick k debatám o dlhu v USA. Naznačil tak, že americká vláda musí začať s nepopulárnym obmedzovaním neúnosne rastúcich sociálnych a zdravotných výdavkov.

Šéf Svetovej banky taktiež upozornil na nebezpečenstvo obchodného protekcionizmu, ktorý prichádza s ekonomickými problémami. „Doteraz sme schopní držať psov protekcionizmu na vodítku, akonáhle ale príde útlm, môžu sa tieto riziká zvyšovať,“ povedal.

2 debata chyba