Predĺženie mobilných licencií bude za bagateľ, tvrdí Matovič

02.08.2011 13:05, aktualizované: 16:24
Igor Matovič
Igor Matovič Autor:

Dvom mobilným operátorom, ktorí žiadajú o predĺženie licencií na desať rokov, bude táto licencia predĺžená za bagateľ, povedal to v utorok nezaradený poslanec Národnej rady SR Igor Matovič.

„Dvom operátorom sa predĺži v najbližších dňoch licencia. Politici sú o tom ticho, lebo všetci ich poznajú, sú dobrí kamaráti a poza zraky verejnosti potichu sa predĺžia licencie za bagateľ,“ vyhlásil. Podľa Matoviča sa uvažuje, že by operátori dostali licencie za 15 až 30 mil. eur pre jedného, pričom majú obrat 1,5 miliardy ročne. „Sú to dve tisíciny obratu. Nie je zodpovedné, keď politici hovoria o zadlžovaní budúcich generácií, aby sme frekvenčné pásma dali operátorom za facku,“ vyhlásil poslanec.

Matovič spomenul bývalého pokladníka SDKÚ-DS Gabriela Palacku, ktorý ako minister dopravy prvej vlády Mikuláša Dzurindu zabránil efektívnej konkurencii a príchodu tretieho operátora na Slovensko. „Doplatili na to všetci voliči. Operátori dlhé roky používali neoprávnenú výhodu, keď pôsobili ako dominantní hráči, a preto môžu ľuďom diktovať ceny. Preto sme telefonovali drahšie ako Rakúšania, ktorí však majú vyššie mzdy,“ zdôraznil poslanec. Očakával, že SDKÚ-DS príde s nejakým riešením a Slovensko zinkasuje peniaze od operátorov, ktoré pomôžu splácať dlhy. „Vždy ma ubezpečovali, že treba vydržať, ale nič sa neudialo,“ dodal Matovič.

Poslanec z Obyčajných ľudí je sklamaný aj zo strany Smer-SD, ktorej nominant je šéfom Telekomunikačného úradu. „Ten schvaľuje výšku poplatku. Očakával som, že Fico využije svoj vplyv a príležitosť, ktorú má. Neurobil tak ani on, ani žiadna politická strana, okrem OKS, ktorá si vydupala aspoň nejaký poplatok,“ uviedol. Podľa Matoviča aj tento rok zadlžíme naše deti o 3,5 miliardy eur. „Nie je zodpovedné, aby sme zisk prelievali do vreciek súkromných firiem, ktoré sú v zahraničných rukách. Vyzývam predsedu úradu, aby nepridelil licenciu na desať rokov, ale na prechodné obdobie – na jeden rok, za primeranú cenu,“ vyhlásil s tým, že tak by sa vytvoril priestor na dohodu o cene, ktorá bude dostatočná.

Podľa neho ani jednej strane nezáleží, aby za licenciu operátori zaplatili. „Nie je fér dohodiť kšeft za 20 miliárd eur a dať to za dve tisíciny ich obratu,“ dodal. Matovič však upozornil, že otvoriť tému mu prisľúbila premiérka Iveta Radičová. Podľa neho po jej zainteresovaní sa suma za pridelenie licencií zvýšila z pôvodne zamýšľaných 10 miliónov eur na 30 miliónov, čo je ale stále málo.

Už iba do konca augusta platia GSM licencie mobilných operátorov Orange a T-Mobile. O ich predĺženie požiadali len nedávno. Telekomunikačný úrad zatiaľ o predĺžení licencií nerozhodol. Ak nebude predĺženie právoplatné do konca mesiaca, Orange aj TMobile budú musieť vypnúť svoje GSM siete.

Telekomunikačný úrad: O polatku ešte nie je rozhodnuté

Výška poplatku za predĺženie GSM licencií mobilných operátorov Orange a T-Mobile (Slovak Telekom) zatiaľ podľa hovorcu Telekomunikačného úradu SR (TÚ SR) Romana Vavra nie je známa. Správne konanie momentálne ešte stále prebieha, uviedol. V súčasnosti platné licencie sú pritom právoplatné len do konca tohto mesiaca.

„K dnešnému (utorňajšiemu, pozn. red.) ránu nebol známy ani postup výpočtu ani samotná suma,“ povedal Vavro. Reagoval tak na tvrdenia nezaradeného poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča, ktorý v utorok uviedol, že mobilní operátori by mali dostať licencie na 10 rokov za 15 až 30 mil. eur pre jedného.

O predĺžení licencie podľa Vavra nerozhoduje ani predseda ani podpredseda Telekomunikačného úradu, ale Odbor správy frekvenčného spektra. „Riaditeľ tohto odboru aj zamestnanci boli na svoje posty obsadení výberovým konaním,“ informoval Vavro s tým, že nemožno hovoriť o politických nomináciách, keďže sám riaditeľ odboru sedí na svojom poste dlhšie ako jedno politické obdobie.

Ministerstvo dopravy označilio vyhlásenie Matoviča za demagogické

Na Matovičove vyhlásenie reagovalo aj ministerstvo dopravy, ktoré ho označilo za pokračovanie demagogických vyhlásení pri zakladaní nového politického subjektu. Zo strany Matoviča ide podľa ministerstva o hrubú neznalosť slovenského a európskeho práva.

„Za vydávanie licencií nie je zodpovedné ministerstvo dopravy, ale nezávislý regulačný úrad. (…) Akékoľvek zasahovanie do výkonu regulačných funkcií TÚ SR by mohlo byť považované za porušenie jeho nezávislosti. Výpočet poplatku za udelenie ako aj predĺženie platnosti individuálneho povolenia je plne v kompetencii TÚ SR,“ tvrdí rezort dopravy. Zároveň potvrdilo, že podľa smernice EÚ národné regulačné orgány, akým je TÚ SR, konajú nezávisle a nesmú žiadať ani prijímať pokyny od žiadneho iného orgánu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku