Politici sa hádali o cenách. Fico zdražoval viac, tvrdí Mikloš

Politici koalície a opozície sa v diskusných reláciách hádali, kto môže za rast cien a za koho vlády sa viac zvyšovali.

20.02.2011 15:01 , aktualizované: 15:47
Ivan Mikloš Foto:
Minister financií Ivan Mikloš
debata (297)

Minister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš a podpredseda Smeru-SD Peter Kažimír prezentovali v nedeľnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo rozdielny názor na to, ktorá vláda viac ochudobnila rodiny.

Mikloš tvrdí, že štvorčlenná rodina tento rok zaplatí o 326 eur viac, pričom za vlády Roberta Fica to bolo 422 eur, teda o sto eur viac. Tento rok navyše predpokladá rast cien na úrovni 3,5 percenta, za minulej vlády to bolo 4,4 percenta. Vládny úsporný balíček navyše tento rok predstavuje podľa ministra iba 0,7 percenta.

Kažimír však hovorí o dvojtretinovom podiele balíčka a zvýšenie sa bude premietať aj do iných cien. V januári si podľa Kažimíra každá rodina priplatila 32 eur. Priznal, že za minulej vlády ceny rástli, no podľa neho rast nominálnych miezd bol iný a reálne platy boli v pluse, kým teraz sa hovorí o nulovom navýšení, prípadne poklese. Mikloš mu oponoval, že odhad rastu reálnych miezd je v tomto roku na úrovni 0,8 percenta.

Smer-SD chce na mimoriadnej schôdzi rokovať o znížení DPH na 19 % a výpadok vykryť zavedením bankovej dane. Mikloš to označil za „diletantstvo, ktoré poškodí slovenskú ekonomiku“, zdanenie pasív na úrovni 1,3 percenta už podľa neho Smer skorigoval na 0,7 percenta, kým v iných krajinách, kde takýto odvod funguje, je len na úrovni 0,02 až 0,07 percenta.

Ako tvrdí, tieto zmeny v „absurdnej výške“ by sa preniesli na klientov. Kažimír mu oponoval, že banky už poplatky v januári zvýšili aj bez ich návrhu. Minister tvrdí, že proti zdaneniu bánk vo všeobecnosti koalícia nie je, no chcú spoločný európsky postup.

Obaja politici sa dotkli aj témy zlatých padákov pre odchádzajúcich manažérov štátnych podnikov. Mikloš tvrdí, že o odstupnom vo výške 90 tisíc eur pre predstaviteľov SDKÚ-DS a SaS z košickej teplárne sa dozvedel až z médií a odstupné považuje za nehoráznosť. Fond národného majetku by mal podľa neho peniaze vymáhať späť aj súdnou cestou, lebo podľa jeho názoru bol porušený zákon.

Rast cien? Vládny balíček nie je hlavným dôvodom, tvrdí Kollár

Predseda poslaneckého klubu SaS a poslanec NR SR Jozef Kollár tvrdí, že vládny úsporný balíček sa premietol do cien na úrovni jedného percentuálneho bodu a pod rast cien potravín sa podpisuje svetový nárast. Inflácia cien môže byť podľa ekonómov navyše aj príčinou nepokojov v arabskom svete. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Podľa Kollára Slovensko potrebuje ekonomické reformy a zvýšenie konkurencieschop­nosti. Ako dodal, istý posun už prinieslo aj zrušenie antihypermarke­tového zákona.

Keď bola svetová hospodárska kríza, za zhoršenie ekonomiky mohol Fico, teraz, keď sa zvyšujú ceny potravín, môže za to svetové zvyšovanie cien komodít, oponoval mu podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič. Ten ako riešenie vidí pomoc poľnohospodárom či zníženie DPH.

Práve zníženie dane z pridanej hodnoty je jedným z bodov Smerom navrhovanej mimoriadnej schôdze. V návrhu je aj zavedenie osobitnej dane pre banky.

Maďarič tvrdí, že Slovensko by malo byť na banky tvrdšie, lebo mnohé tunajšie poplatky vo svete vôbec nepoznajú. „Čo si tu dovoľujú, to je absolútna drzosť, chovajú sa horšie ako nejaké požičovne,“ vyhlásil poslanec Smeru. Kollár si však chce počkať na komplexné celoeurópske riešenie. Ako tvrdí, koalícia nie je proti mimoriadnemu odvodu pre banky, ale proti amatérskemu spôsobu, ako to chce urobiť Smer.

297 debata chyba