Mikloš: Záchrana zadlžených krajín je neúčinná

Snahy zachrániť spoločnú európsku menu poskytovaním finančnej pomoci zadlženým krajinám sú neúspešné, pričom v priebehu najbližších dvoch rokov sa môžu finančné tlaky ďalej zosilňovať. Vo štvrtok to v rozhovore pre americký denník Wall Street Journal uviedol minister financií Ivan Mikloš.

14.01.2011 10:14
Minister financií Ivan Mikloš Foto:
Minister financií Ivan Mikloš
debata (40)

Nové pravidlá, ktoré po roku 2013 umožňujú preniesť náklady na finančnú pomoc čiastočne aj na investorov, so sebou podľa neho nesú riziko „zvýšeného tlaku na trhy, aby celé bremeno preniesli na daňových poplatníkov“. Ako ďalej Mikloš v rozhovore povedal, spojenie financií krajín eurozóny nie je riešením pretrvávajúcich problémov jednotnej európskej meny. „Hlavná zodpovednosť a snaha musí byť na národnej úrovni,“ uviedol Mikloš.

Vlády členských štátov EÚ musia podľa slovenského ministra financií dodržiavať fiškálne pravidlá a vysvetliť ľuďom, že nič nie je zadarmo.

„Musíme platiť účty a tvrdo pracovať ak chceme lepšie žiť,“ povedal Mikloš. Podľa neho je poskytovanie pomoci zadlženým krajinám ako Grécko a Írsko nebezpečné a neefektívne.

„Ničí to dôveru v trhovú ekonomiku. Čo je to za kapitalizmus, ak sú zisky súkromné, no straty sa rozdeľujú medzi celú spoločnosť?,“ pýta sa minister. Riadené bankroty národných štátov alebo reštrukturalizácia dlhov podľa Mikloša nespôsobia kolaps eura. „Pôžička Grécku bola chyba, formálna reštrukturalizácia dlhu by bola oveľa lepším riešením,“ vyjadril sa minister. Ako dodal na záver, prísnejšie pravidlá týkajúce sa deficitov členských krajín EÚ by boli užitočné, avšak kompletná fiškálna únia by už zašla ďaleko, keď by ohrozovala konkurencieschop­nosť krajín ako napríklad Slovensko, ktoré si chce zachovať nízke dane a výdavky.

40 debata chyba