Naše riešenie ušetrí na diaľnici tri miliardy eur, pochválil sa Sulík

Strana SaS presadila zrušenie výstavby diaľnice medzi Žilinou a Martinom za súkromné peniaze. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka tak ušetrí štátu tri miliardy eur.

15.12.2010 17:09, aktualizované: 18:18
Richard Sulík Foto:
Richard Sulík.
debata (112)

Náklady na výstavbu časti diaľnice D1 medzi Hričovským Podhradím a Dubnou Skalou klesnú takmer o polovicu, informoval predseda strany SaS Richard Sulík.

V prípade, ak by sa tento tretí balík na D1 uskutočnil formou projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP), stál by v priebehu 30 rokov 6,78 miliardy eur. Ak sa však pôjde cestou, ktorú navrhla strana SaS a v pondelok schválila Koaličná rada, ušetria sa viac ako 3 miliardy eur.

Podľa Sulíka klesnú napríklad investičné náklady z 1,62 miliardy eur na 1,3 miliardy eur. Podľa predsedu SaS nižšie budú aj náklady na prevádzku, či absolútne odpadnú výdavky na poistenie v objeme 200 miliónov eur.

Znížia sa aj výdavky na úroky z 3,9 miliardy eur na 1,7 miliardy eur. Ako vysvetľuje Sulík, dôvodom takéhoto výrazného poklesu úrokových nákladov je porovnateľne nižšia sadzba, za ktorú si požičiava štát (5 %), v porovnaní so sadzbou pre koncesionára (9 %).

Celý úsek D1 v dĺžke 29,9 kilometra sa rozdelí na štyri menšie časti. Ako prvý sa bude stavať tunel Višňové, ktorý by mal byť hotový v priebehu roka 2016. Následne sa začne so stavbou ostatných úsekov s tým, že Sulík navrhuje úplne upustiť od výstavby privádzača k Lietavskej Lúčke.

Podľa dohody koaličných partnerov sa bude projekt financovať primárne z fondov Európskej únie. Na tento účel tak musia realokovať časť prostriedkov z iných Operačných programov na program doprava. Ak sa aj vládni ministri dohodnú, tento zámer ešte odsúhlasuje Európska komisia.

Fico: Sú to rozprávky pre trojročné deti

Vláda pod vedením Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) v stredu definitívne zastavila výstavbu diaľnice D1 zo Žiliny smerom na východ Slovenska. „Rozhodla iba z politických dôvodov,“ konštatoval predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Podľa neho by po tomto rozhodnutí koaličných partnerov mal odísť zo svojho postu šéfa rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH). „Bude to mať nedozerné dôsledky pre Slovensko, je to protislovenské katastrofálne rozhodnutie,“ podotkol.

Ako dodal, vláda nemá dostatok finančných zdrojov na výstavbu diaľnice. Taktiež jej chýba dokumentácia od spoločnosti, ktorá ju spracovala. „Vláda SR nevie, čo sú jej priority,“ zdôraznil.

Fico straníckym stanoviskom v stredu reagoval na vyjadrenia predsedu koaličnej strany SaS Richarda Sulíka. Ten deklaroval, že náklady na výstavbu časti diaľnice D1 klesnú takmer o polovicu. „To sú rozprávky pre trojročné deti,“ odmietol tvrdenia Fico.

112 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy