Írsko bude potrebovať pomoc ako Grécko. Do roka, tvrdia ekonómovia

Írsko bude najneskôr do konca budúceho roka potrebovať medzinárodnú pomoc, domnieva sa väčšina ekonómov, ktorých vo štvrtok oslovila agentúra Reuters.

11.11.2010 19:01
euro, peniaze, bankovky, 500 eur Foto:
Ilustračné foto
debata (6)

Išlo o 30 írskych a ďalších ekonómov a expertov na trhy s dlhopismi, pričom až 20 z nich je presvedčených, že Írsko nebude schopné do konca roka 2011 zvládať svoju ekonomickú situáciu bez toho, aby požiadalo o pomoc zo zahraničia. Hodnotu prípadnej pomoci odhadujú približne na 48 miliárd eur.

Najnovší prieskum tak ukázal, že stále viac ekonómov očakáva, že Írsko sa nevyhne osudu Grécka. Minulý mesiac v obdobnom prieskume agentúry Reuters ešte tesná väčšina ekonómov počítala s tým, že Írsko pomoc potrebovať nebude.

V priebehu mesiaca sa ale pozícia krajiny výrazne zhoršila a dnes riziková prirážka na 10-ročné írske štátne dlhopisy vzrástla na nové maximum od zavedenia eura, keď dosiahla 685 bázických bodov. Výnos z írskych dlhopisov sa dostal k hranici 9 %, pričom ešte pred 3 týždňami sa pohyboval okolo 6 %. Momentálne je tak zhruba na úrovni, kde bol výnos z gréckych štátnych dlhopisov krátko predtým, než Atény požiadali Európsku úniu o pomoc.

6 debata chyba