Farmári dostanú nižšie priame platby

Vláda Ivety Radičovej šetrí a pocítia to aj poľnohospodári. Farmári nedostanú priame platby v plnej výške, ale iba 90 percent z možných 405 miliónov eur.

24.09.2010 13:31
Dane, peniaze, kalkulačka, euro Foto:
Ilustračné foto
debata

Dotácie na úrovni 90 percent priamych platieb únie majú farmári aj tento rok. Medzi poľnohospodármi, ktorým záplavy spôsobili obrovské škody, vládne rozčarovanie. Očakávali, že výpadok príjmov spôsobený prírodnou katastrofou im pomôžu prekonať podpory.

„Sme sklamaní, pretože desaťpercentné zníženie priamych platieb znamená pre roľníkov mínus 40,5 milióna eur,“ povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Tieto peniaze budú po povodniach podľa Nemca všetkým veľmi chýbať.

V roku 2009 prvý raz od vstupu do Európskej únie dosiahlo poľnohospodárstvo v dôsledku krízy stratu sto miliónov eur. Situáciu farmárov ešte viac skomplikovali škody z veľkej vody, ktoré vláda vyčíslila na 54 miliónov eur.

„Bol by som nesmierne rád, keby sme mohli vyplatiť národný doplatok vo výške dvadsiatich percent. Rozvrátené verejné financie po vláde Roberta Fica to však neumožňujú,“ povedal minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most). V situácii, keď každý musí šetriť, považuje Simon za úspech to, „že poľnohospodári dostanú priame platby na úrovni roku 2010“.

Priame platby v rozhodujúcej miere financuje Brusel. Počas vlády koalície Smer, HZDS a SNS dostali farmári prvé tri roky národný doplatok v plnej výške. Na rok 2010 však Ficov kabinet pod tlakom krízy z možných 30 percent doplatku kryl už len 20 percent. Ku kráteniu teraz pristúpila aj Radičovej vláda. K bruselským 80 percentám na rok 2011, čo je viac ako tento rok, je ochotná doložiť len desať percent.

„Poľnohospodári sa dožadujú plných priamych platieb. Len päťmiliónové odškodné za povodne nič nerieši. Hrozí, že mnohé podniky budú vybíjať zdecimované stáda zvierat a ohrozené sú nie stovky, ale tisícky pracovných miest,“ varoval hovorca poľnohospodárskej komory Stanislav Nemec.

debata chyba