Maďari sa pýtajú: Prečo môžu mať Slováci vysoký deficit, a my nie?

Maďarsko nesplní tvrdé rozpočtové podmienky stanovené Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou, pokiaľ sa podobné pravidlá nebudú vzťahovať aj na iné európske krajiny. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister hospodárstva György Matolcsy.

06.08.2010 00:04
Graf, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata (88)

Ten nerozumie, prečo by jeho krajina mala plniť náročné zahraničné požiadavky na zníženie deficitu výmenou za finančnú pomoc, keď ostatné krajiny tak robiť nemusia. Ako uviedol, Budapešť predsa nebude súhlasiť s nevýhodnejšími podmienkami, na akých sa v porovnaní s jeho krajinou dohodnú okolité štáty.

„Nebudeme si lámať krk v snahe dosiahnuť deficit na úrovni 2,8 percenta (hrubého domáceho produktu), keď napríklad Slovensko môže zachovať vyšší rozpočtový deficit (na rok 2011),“ vyhlásil Matolcsy. „Povieme preto našim kolegom v Európskej únii, že nebudeme súhlasiť s horšími podmienkami, ako budú mať napríklad aj Poľsko či Rumunsko,“ pokračoval rozladený maďarský minister. Budapešť totiž podľa jeho slov odmieta prinášať zbytočné „obete len preto, aby sme potešili nejakých finančných expertov v ďalekých krajinách“.

Podľa dohody medzi Maďarskom a MMF musí Budapešť udržať tohtoročný deficit štátneho rozpočtu pod úrovňou štyroch percent hrubého domáceho produktu, pričom v roku 2011 musí hospodáriť len s menej ako 2,8-percentným deficitom. Len prijatie týchto podmienok umožnilo Maďarsku dostať finančnú pomoc, ktorá v roku 2008 zabránila reálne hroziacemu bankrotu. Nedávno sa však k moci dostal Viktor Orbán, ktorému sa takéto podmienky vôbec nepozdávajú a dosiahnutie požadovaného deficitu chcel docieliť zavedením novej dane pre banky. To však fond odmietol, čo viedol k roztržke a zlyhaniu ďalších rokovaní o pomoci medzi MMF a Budapešťou.

88 debata chyba