V krízovom roku si na Wall Street dali miliardy na odmeny. Obama je znechutený

24.02.2010 07:45
wall street
Wall Street Autor:

Finančné firmy na Wall Street vyplatili v roku 2009 odmeny vo výške viac ako 20 miliárd dolárov. Oproti roku predtým je to o 17 percent viac, uviedol hlavný finančný kontrolór štátu New York Thomas DiNapoli.

Biely dom dodal, že prezident Barack Obama je znachutený, pretože štát musel z peňazí daňových platcov poskytnúť na záchranu bankového sektora desiatky miliárd dolárov.

Celkový objem kompenzácií v najväčších firmách na trhu s cennými papiermi bude ešte vyšší než uvedená suma a zisky by mohli prekonať vlaňajších 55 miliárd dolárov, ktoré DiNapoli označil za bezprecedentnú sumu. Rok 2008 ale priniesol rekordnú stratu takmer 43 miliárd dolárov.

„Wall Street je pre ekonomiku New Yorku životne dôležitý a doláre, ktoré odvetvie vytvára, pomáhajú finančnej bilancii štátu. Pre väčšinu Američanov sú tieto bonusy priveľkým sústom, ktoré sa ťažko chápu. Daňoví platcovia ich zachraňovali a oni teraz zase zarábajú, kým mnohé rodiny v New Yorku stále ťažko vychádzajú s peniazmi,“ povedal demokrat DiNapoli.

Odhady naznačujú, že priemerný bonus bol 124 850 dolárov. V roku 2008 to podľa DiNapoliho úradu 112 000 dolárov. Vo veľkých firmách sa celkové kompenzácie zvýšili o 31 percent, pričom priemer v odvetví predstavuje nárast o 27 percent na 340 000 dolárov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku