Bratislavské letisko pokukuje aj po ázijských aerolinkách

10.02.2010 17:09
Letisko Bratislava
Ilustračné foto Autor:

Ministerstvo dopravy sa snaží pomôcť bratislavskému letisku zmierniť pokles cestujúcich. Minister dopravy Ľubomír Vážny po stredajšom rokovaní vlády povedal, že tento problém riešia na viacerých úrovniach, s rôznymi dopravcami. Letisko a čiastočne aj minister rokujú najmä s ázijskými leteckými spoločnosťami China Airlines, Korea Airlines, Vietnam Airlines, ale aj s inými miestnymi aerolíniami.

Podľa Vážneho je v súčasnosti ťažké povedať, či nový terminál na letisku v Bratislave nebude poloprázdny. Letisko, ktoré pred krízou praskalo vo švíkoch a v roku 2008 vybavilo rekordných 2,2 milióna cestujúcich, nový terminál potrebuje. A to napriek vlaňajšiemu poklesu pasažierov o 23 percenta na 1,7 milióna osôb, približne rovnaký počet cestujúcich by malo vybaviť aj v tomto roku. Nový terminál by mal byť podľa ministra dopravy hotový v máji tohto roka.

Bratislavské letisko pre zníženie počtu cestujúcich zaviedlo štvordňový pracovný týždeň pre zhruba 130 zamestnancov. Za deň, ktorý zostanú doma, majú dostávať ako náhradu 60 percent mzdy. Toto opatrenie má platiť do konca mája. Letisko znížilo počet zamestnancov v pracovnom pomere na terajších 614. Začiatkom decembra ich bolo 630, čo bolo medziročne menej o 10 percent, resp. o 70 pracovníkov. Keďže v tomto roku letisko neočakáva výraznú zmenu v počte vybavených cestujúcich, zvažuje ďalšie znižovanie počtu zamestnancov, nie však hromadné prepúšťanie. Letisko plánuje tiež technické vylepšenia či racionalizačné opatrenia.

Prioritou bratislavského letiska v tomto roku ostáva dostavba a otvorenie prvej časti nového odletového terminálu. Prevádzka by sa mala doňho presťahovať začiatkom letnej sezóny, v máji alebo júni. Zároveň sa letisko bude snažiť prilákať ďalších nových dopravcov a naďalej rozširovať sieť destinácií a frekvenciu letov do už existujúcich cieľov. Väčší počet liniek na letisku však automaticky nezaručuje rast počtu cestujúcich.

Bratislavské letisko v roku 2010 očakáva stabilizáciu výkonov na úrovni roku 2009. Počet dopravcov na letisku rozšíri v máji tohto roka poľská letecká spoločnosť LOT na linke Varšava – Bratislava. Tá umožní cestujúcim predovšetkým väčšiu variabilitu a širší výber prestupných spojení. Pozitívnym prínosom predovšetkým pre dovolenkárov by mal byť i vstup renomovaného českého charterového dopravcu Travel Service na slovenský trh, ktorý bude na letisku pôsobiť v oblasti charterovej dopravy.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 282,469 mil. eur. Spoločnosť je vo vlastníctve štátu, keď Fond národného majetku spravuje 66 % akcií a ministerstvo dopravy 34 % akcií.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku