Navrhnutý rozpočet má viaceré riziká, upozornili analytici

Rizikom plánovaného zníženia deficitu verejných financií v nasledujúcich rokoch z očakávaných 6,3 percenta hrubého domáceho produktu v tomto roku je odkladanie niektorých výdavkov ministerstiev či chýbajúce reformy hospodárenia verejnej správy.

30.09.2009 17:08
debata

Tá okrem štátneho rozpočtu zahŕňa aj výsledky Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní či samosprávy. Upozornili na to analytici po dnešnom schválení návrhu štátneho rozpočtu vo vláde. Opozičná SDKÚ-DS kritizovala zadlžovanie, výhrady k materiálu mali aj mestá a obce.

Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok síce počíta s rastom výdavkov o 15,22 percenta na 16,28 miliardy eur (490,45 miliardy Sk), ministerstvá a ďalšie štátne úrady naopak majú šetriť napríklad na investíciách do nákupu áut, výpočtovej techniky, na stavbách a rekonštrukciách bu­dov.

„Práve odkladaním kapitálových výdavkov na budúce roky vzniká záťaž na rozpočty ďalších rokov. Preto tempo konsolidácie v horizonte ďalších troch – štyroch rokov nemusí byť také dynamické ako predpokladá rozpočet. Ak bude chcieť budúca vláda naplniť načrtnutý rámec verejných financií na roky 2010 – 2012, bude asi musieť pristúpiť k štrukturálnym škrtom výdavkov alebo zvyšovaniu daní,“ myslí si analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) považuje za riziko optimistickú prognózu rastu hrubého domáceho produktu, ktorý by mal podľa vlády stúpnuť o 1,9 percenta. Pokiaľ ekonomika porastie pomalšie, môže sa schodok štátneho rozpočtu prehĺbiť podobne ako v tomto roku pre nižší výber daní.

Pripomenul tiež, že plánované zníženie verejného deficitu na 5,5 percenta HDP v budúcom roku a jeho postupný pokles na tri percentá HDP v roku 2012 bude závisieť najmä od výkonu ekonomiky a nie zmien v štruktúre verejných výdavkov. „Ani v poslednom období neboli prijaté zásadné zmeny, ktoré by viedli k vyrovnanejšiemu hospodáreniu verejnej správy,“ poznamenal Ďurana.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozornilo, že návrh rozpočtu nepočíta so žiadnymi opatreniami na stabilizáciu daňových príjmov miest a obcí. „Základnou výhradou ZMOS je to, že na rozdiel od snahy o celkovú konsolidáciu verejných rozpočtov, osobitne štátneho rozpočtu, nedochádza ku konsolidácii rozpočtov miest a obcí,“ uviedol výkonný podpredseda združenia Jozef Turčány.

Rozpočet ostro kritizovala najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS. „Tento návrh rozpočtu je jasnou ukážkou, že charakteristikou práce vlády Roberta Fica je zadlžovanie, klamanie a zavádzanie a plytvanie a rozkrádanie verejných zdrojov,“ povedal novinárom podpredseda strany a exminister financií Ivan Mikloš. Verejný dlh by sa mal v budúcom roku zvýšiť na 40,8 percenta HDP oproti 27,6 percenta v roku 2008, dodal.

„Z pohľadu budúcnosti Slovensko predstavuje predstavený rozpočet najhoršiu možnú variantu. Vláda plánuje obrovský rast zadĺženosti, ale tieto prostriedky nepoužije na investície, ktoré by nás mohli vytiahnuť zo súčasnej zlej situácie,“ myslia si analytici z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Upozornili najmä na pokles výdavkov na vzdelávanie a vedu.

Štátny rozpočet by mal v poslednom roku vládnutia súčasného kabinetu vykázať rekordný schodok 3,75 miliardy eur (112,97 miliardy Sk) oproti tohtoročnému upravenému 3,13 miliardy eur (94,29 miliardy Sk). Materiál ešte musí prerokovať parlament, výraznejšie zmeny sa nepredpokladajú, keďže koalícia má v snemovni väčšinu.

debata chyba