0

Ekonómovia sú väčší pesimisti ako úrady, čakajú zlé časy

04.02.2009 16:12
Bratislava, UniBanka
Ilustračné foto Autor:

Len mierny rast, vysoká nezamestnanosť a deficit prekračujúci kritériá pre euro - tak vidí časť ekonomických analytikov Slovensko v roku 2009.

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska sa tento rok prepadne až na 1,4 percenta. Nezamestnanosť sa zvýši nad desať percent a schodok verejných financií prekročí tri percentá výkonu hospodárstva, teda stúpne nad úroveň, ktorú by mali štáty eurozóny dodržať.

Vyplýva to z názorov dvoch desiatok ekonómov, ktoré na prelome januára a februára zisťoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v spolupráci s Klubom ekonomických analytikov (KEA).

Priemer odhadov ekonómov v ankete INEKO a KEA (v percentách)
  2009 2010 2011
Rast HDP 1,4 2,3 3,4
Evidovaná nezamestnanosť v decembri 10,1 10,3 9,5
Deficit verejných financií 3,1 3,2 2,7
Zdroj: Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO)

Analytici sú pri odhade tohtoročného ekonomického rastu v priemere pesimistickejší ako centrálna banka (NBS) aj ministerstvo financií. Obe inštitúcie už pre dopady globálnej finančnej a hospodárskej krízy v uplynulých dňoch výrazne znížili výhľad rastu HDP. „Traja z pätnástich ekonómov očakávajú, že Slovensko v tomto roku skĺzne do recesie,“ napísal v tlačovej správe inštitút. Podľa NBS sa výkonnosť ekonomiky zvoľní na 2,1 percenta, ministerstvo predpokladá prepad na 2,4 percenta.

Ekonómovia očakávajú, že pre krízu sa na konci tohto roka zvýši evidovaná miera nezamestnanosti nad desať percent, klesnúť by mala až v roku 2011. Viaceré slovenské podniky už zaznamenali zníženie objednávok, obmedzili produkciu a prepúšťali zamestnancov. Nezamestnanosť, ktorú vykazuje Ústredie práce, koncom vlaňajška stúpla na 8,39 percenta.

Podľa výsledkov ankety sa vláde Roberta Fica v roku 2009 nepodarí udržať deficit verejných financií, ktorého najväčšiu časť tvorí štátny rozpočet, pod tromi percentami HDP. Kabinet naplánoval na tento rok verejný deficit na úrovni 2,08 percenta výkonu hospodárstva. Premiér však už pripustil, že v prípade potreby sa schodok zvýši.

Napriek očakávanému spomaleniu ekonomického rastu by sa Slovensko malo naďalej udržať na čelných priečkach medzi štátmi Európskej únie. Krajina zaznamenala rekordný medziročný rast HDP o 10,4 percenta v roku 2007, rýchly odhad výkonu ekonomiky v poslednom kvartáli vlaňajška zverejní Štatistický úrad na budúci týždeň.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata