Eurobalíčky sa stali hitom, na mnohých miestach sú vypredané

01.12.2008 12:07, aktualizované: 18:19
euromince
Slovenské euromince platné od 1. januára 2009. Autor:

Záujem o štartovacie balíčky eurových mincí je na niektorých poštách a v bankách mimoriadny. Ľudia na balíčky v hodnote 500 korún (16,6 eura) čakali aj v dlhých radoch.

Niektoré pobočky už stihli svoje zásoby vypredať. Balíčky, ktoré obsahujú 45 kusov eurových mincí, majú slúžiť na predzásobenie obyvateľstva eurovou hotovosťou pred vstupom krajiny do eurozóny.

„V jednej našej bratislavskej pobočke sa predalo do 10:30 dvetisíc balíčkov,“ povedala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová, podľa ktorej možnosť kúpiť si balíček využili doobeda najmä dôchodcovia. Veľký záujem o balíčky s novou menou zaznamenali aj pobočky Slovenskej pošty. Podľa jej hovorcu niektoré pošty už eurobalíčky vypredali. Zástupcovia bánk a pošty sa zhodli, že väčšina klientov nakupuje viac balíčkov naraz.

Diskutujte: Tešíte sa na euro?

Balíčky sa minuli vo väčšine pobočiek Slovenskej sporiteľne v Bratislave. „V Bratislave sa balíčky vo väčšine obchodných miest vypredali do troch hodín a postupne sa vypredávali aj v pobočkách na celom území Slovenska,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

Banka preto ešte plánuje doplnenie balíčkov v polovici decembra, na jednu pobočku ich však podľa Frimmera pripadne už len niekoľko desiatok.

„Výrazný podiel našich pôšt už eurobalíčky vypredal, ľudia ich kupovali v desiatkach,“ povedal hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis. Pošta si objednala 400 000 kusov balíčkov, na niektorých poštách sa však vypredali za polhodinu, dodal Danielis.

„Len počas predpoludnia sme predali 40 000 kusov eurobalíčkov, najviac v Bratislavskom, Trnavskom a v Žilinskom kraji,“ uviedla hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. O čosi menej balíčkov sa podľa nej predávalo na východnom Slovensku.

„Národná banka dala balíčky vyrobiť podľa odhadov bánk a pošty,“ uviedla hovorkyňa NBS Jana Kováčová. Balíčkov, ktoré sa už dodatočne nebudú vyrábať, je však podľa Kováčovej dosť napríklad na pobočkách NBS.

Ľudia by však obavy z nedostatočného predzásobenie novou menou nemali mať obavy, pripomenula Kováčová. V januári totiž dôchodky či výplaty dostanú Slováci v eurách, navyše, niektoré banky začnú v decembri vymieňať koruny za eurá už podľa konverzného kurzu.

„Eurobalíčky sme začali predávať hneď po otvorení, vypredali sa však do 30 minút,“ po­vedala vedúca košickej pobočky pošty na ulici Boženy Nemcovej Mária Bobrová. Balíčky si podľa Bobrovej nakupovali najmä starší ľudia.

„Doteraz som eurové mince nemal v ruke, chcel som sa s nimi zoznámiť vopred,“ uviedol dôchodca Vladimír Drivňák z Košíc, ktorý balíček s mincami na pobočke pošty už nedostal. Drivňák chcel kúpiť prvé európske mince pre seba a svoju manželku.

Zakúpiť si eurobalíček osobne bol aj splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát. „Stoja tu fronty, za prvé dve hodiny vypredali na malej bankovej pobočke v bratislavskej Petržalke niekoľko sto kusov,“ dodal.

Národná banka Slovenska dala vyrobiť 1,2 milióna balíčkov. Zástupcovia NBS už skôr informovali, že v prípade nedostatku balíčkov s eurovými peniazmi sa ďalšie nebudú objednávať. Podľa skorších vyjadrení centrálnej banky to však nebude pre ľudí znamenať problém, keďže sa bude môcť platiť korunami počas prvých 16 dní budúceho roka. Okrem toho sa bude dať platiť aj platobnými kartami.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku