Nikel v eurách by škodiť nemal

Manipulácia s mincami niektorým naháňa strach. Obsah niklu v kovových peniazoch môže totiž u ľudí citlivých na túto látku vyvolať alergické reakcie. Stopy niklu v súčasnosti obsahujú slovenské dvoj- a päťkorunáčky. Po ich výmene za eurá si alergici nevydýchnu úplne, do peňaženiek sa im dostanú jedno- a dvojeurové mince s obsahom rovnakého alergénu.

22.07.2008 20:38
Slovenské dvojeurovky vyrazené v Kremnici. Foto:
Iba v rukavičkách? Hoci jedno- a dvojeurové mince obsahujú nikel, podobne ako dvoj- a päťkorunáčky, alergici sa ich nemusia obávať. Obsah alergénu v minciach je minimálny.
debata

Doktor Martin Lešťan z alergologicko-imunologického centra v Prešove sa už stretol s obavami pacientov zo zvýšeného rizika kontaktu s niklom v eurominciach.

„S príchodom eura budú ľudia opäť v kontakte s týmto alergénom. Či dôjde aj k nárastu alergických reakcií, ukáže až čas,“ dodal Lešťan.

Alergiu na nikel sprevádza nepríjemné svrbenie, pálenie a začervenanie, pričom postihuje najmä ženy. Aj keď toto ochorenie nie je životu nebezpečné, ľudia naň trpiaci by sa mali vyhýbať častému a dlhodobému kontaktu s mincami.

Alergiou na nikel trpí aj Eva Adamová. Pokožku jej najčastejšie podráždi bižutéria, cvoky, gombíky či zipsy na nohaviciach. S negatívnou reakciou na mince sa zatiaľ nestretla. "Doteraz mi ani nenapadlo obávať sa euromincí. Celkom sa na prechod na novú menu teším, aj keď som zvedavá, čo to urobí,“ povedala pre Pravdu Adamová.

Zloženie kovov jednotlivých euromincí schválila Rada Európy už v roku 1998. Aj keď viaceré výskumy nedokázali škodlivé účinky niklu na ľudský organizmus, pôvodne z piatich plánovaných mincí obsahujú nikel len dve. Určujúcim kritériom bola najmä ochrana mincí, keďže nikel sa už vyše sto rokov používa pri razení mincí pre svoje výborné fyzikálne vlastnosti.

Nikel sa nachádza len v jedno- a dvojeurových minciach, a to len v zliatine s meďou. Používa sa iba na povrchu mincí vo veľmi nízkej koncentrácii. Na jednoeurovke s podielom 11,3 percenta a 9,1 percenta na dvojeurovke. Obávať sa o zvýšený počet či nárast alergických reakcií teda zrejme nie je na mieste. Znepokojená nie je ani Adamová. „Z tej krátkej chvíle, čo budem mať peniaze v ruke, mi nijaká alergia určite nehrozí,“ myslí si a dodáva, že peniaze by musela držať v ruke niekoľko hodín, čo sa jej zdá nereálne.

Obsah niklu na povrchu euromincí je na porovnanie o polovicu nižší ako na pôvodných španielskych či nemeckých minciach a o tretinu nižší ako v kovových peniazoch, ktoré sa používali v Írsku, Portugalsku, Belgicku a Luxembursku.

Zdraviu škodlivé látky sa nevyhli ani papierovým bankovkám. Nové peniaze, ktoré občania spoznajú od budúceho roka, obsahujú tributylcín, považovaný za toxickú látku. Eurobankovky všetkých siedmich nominálnych hodnôt a suroviny z ktorých boli vyrobené, však podliehajú najprísnejším európskym bezpečnostným a hygienickým normám. Výsledky všetkých testov ISO preukázali, že europeniaze pri bežnom používaní nespôsobujú nijaké zdravotné problémy.

Na vysvetlenie, maximálne prípustné množstvo tributylcínu v ľudskom organizme je 0,25 mikrogramu na kilogram telesnej hmotnosti. Ak by priemerne vážiaci človek chcel dosiahnuť túto dávku, musel by skonzumovať každý deň viac ako 2 500 euroban­koviek.

debata chyba