Prídavky na deti sa zvýšia o stovku

Od začiatku budúceho roka by sa mali zvýšiť prídavky na deti zo súčasných 540 Sk na 640 Sk. Po rokovaní koaličnej rady o tom informoval premiér Robert Fico. Koaliční lídri sa tiež podľa neho dohodli na tom, že príspevok pri narodení dieťaťa sa zvýši aj pri narodení druhého a tretieho dieťaťa. Dôchodky by sa mali podľa ich dohody v budúcom roku valorizovať už od 1. januára a nie od júla.

01.07.2008 15:19, aktualizované: 16:36
Deti v škôlke Foto:
Ilustračné foto
debata

Koalícia chce na budúci rok vyčleniť na nové sociálne programy sedem miliárd korún. „Všetky ostatné opatrenia sa musia prispôsobiť tomuto rozhodnutiu,“ uviedol premiér. Prilepšiť by si mali dôchodcovia, rodiny s deťmi či zdravotne postihnutí. Opatrenia by nemali mať vplyv na kondíciu verejných financií.

Viac ako polovicu z balíka peňazí získajú dôchodcovia, ktorým by mali penzie vzrásť už od januára 2009 a nie od júla ako sa doposiaľ. „Pôjde o výdavky vyššie o 4 miliardy korún oproti tomu, ako sa pôvodne predpokladalo,“ povedal Fico.

Čo si myslíte o sociálnom balíčku vlády?

O sto korún mesačne majú stúpnuť prídavky na deti, koalícia chce tiež poskytnúť vyšší príspevok rodinám aj pri narodení druhého či tretieho dieťaťa. „Tak, ako sme zvýšili príspevok pri narodení prvého dieťaťa na 25 000 korún, navrhujeme, aby sa zvýšený príspevok pri narodení vyplácal aj v prípade buď druhého alebo tretieho dieťaťa,“ povedal Fico. Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara diskusie o zvýšení podpory pri narodení druhého a tretieho dieťaťa „skončili tak, že buď druhé a tretie, alebo druhé, alebo tretie dieťa, ale suma by sa mala rovnať príspevku na prvé dieťa“. Viac peňazí by od štátu mali dostať zdravotne postihnutí.

Financie na sociálne opatrenia získa štát napríklad zo silného rastu ekonomiky, povedal Mečiar. Premiér Robert Fico dodal, že napriek novým výdavkom by mal na budúci rok klesnúť schodok verejných financií na 1,7 percenta výkonu ekonomiky z tohtoročných plánovaných dvoch percent hrubého domáceho produktu. „Klesáme stále s deficitom, ideme naďalej stabilizovať verejné financie,“ povedal.

Koalícia sa tiež dohodla, že dôchodcovia získajú tento rok podobne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch vianočný príspevok. Od roku 2010 by mali penzisti dostávať 13. dôchodok. Ešte tento rok chce navyše vláda postaviť pre obete domáceho násilia či obete nešťastí záchranné strediská za miliardu korún. Peniaze na ich výstavbu poskytne štát z vyšších daňových príjmov.

Koaliční lídri sa dohodli, že sa určia nadpríjmy, ktoré štát dosiahol a ešte dosiahne v tomto roku na dani z pridanej hodnoty vďaka vyšším cenám pohonných látok a tieto nadpríjmy sa použijú „tým ľuďom, ktorí to potrebujú“. Podľa odhadu ministerstva financií ide o sumu jednej mi­liardy Sk. „Návrh Slovenskej národnej strany je, aby sa tieto peniaze použili okrem iného, ale asi to bude dominantné, na výstavbu takých zariadení, kde sa budú môcť ubytovať matky s deťmi, ktoré sú napríklad bité manželmi,“ povedal Fico.

Sociálny balík Ficovej vlády
Čo sa zmení  

pre rodiny | – rodinné prídavky na jedno dieťa budú o sto korún vyššie
- príspevok na 2. alebo 3. dieťa bude rovnaký ako pre prvé, teda 25-tisíc korún
- za miliardu postavia sociálne byty pre týrané ženy a rodiny bez prístrešku

Čo sa zmení

pre dôchodcov

  • dôchodky sa budú valorizovať od 1.1.2009
    • v súčasnosti sa valorizujú vždy od 1.7.
    • vianočný príspevok sa zmení na 13. dôchodok

Čo sa zmení

pre invalidov | – zvýši sa príspevok za opatrovanie z 55 Sk na 75 Sk za hodinu
- vyšší bude aj príspevok na kúpu auta a zvýšia sa aj ostatné príspevky
- pribudnú tiež nové dávky – napríklad na úpravu pomôcky

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy