Za špekulácie s cenami má byť basa

Ficova vláda sa chystá ešte pred prijatím eura určiť, koľko smú obchodníci žiadať za svoj tovar. Ak niekto rozhodnutie nedodrží, má ho čakať aj väzenie. Slovenský trh zatiaľ funguje bez štátnej regulácie cien, riadi sa ponukou predávajúcich a záujmom kupujúcich. Jednotné ceny tovarov určoval štát v bývalom režime. Ministerstvo spravodlivosti v novele Trestného zákona navrhuje posielať obchodníkov porušujúcich cenovú disciplínu do väzenia od šiestich mesiacov do ôsmich rokov, podľa výšky vzniknutej škody.

05.06.2008 06:06
Zákony, peniaze, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata

Premiér Robert Fico iniciatívu ministra spravodlivosti Štefana Harabina uvítal. "Ak bude niekto taký vagabund, že bude zdražovať len preto, aby zbohatol na úkor niekoho iného, nastúpi trestné právo,“ zopakoval Fico to, čo sľuboval občanom už z prvomájových tribún.

Či pred zavedením eura Ficov kabinet zmrazí ceny, ministerstvo financií zatiaľ nevylúčilo. Platný zákon umožňuje vláde za určitých podmienok na pol roka zakázať zvyšovanie cien. Počiatkov rezort už pracuje na predpise, ktorý by stanovil, kedy obchodník porušil cenovú disciplínu.

Ministerstvo sa musí vyrovnať aj s tým, či môže firmám určiť, ktoré náklady si ešte môžu zohľadniť v cenách a ktoré už nie. „Ceny sú celoeurópsky problém a hlavný cieľ je identifikovať možné špekulácie,“ vyhlásil minister financií Ján Počiatek (Smer).

Jeho hovorca bol konkrétnejší. „Cieľom je zabezpečiť primeranú ochranu spotrebiteľa a zároveň zohľadniť, aby sa do trhového prostredia zasahovalo čo najmenej,“ skonštatoval Miroslav Šmál.

Nové podmienky pre obchodníkov musia byť v súlade s pravidlami Európskej únie. Obchodníci tvrdia, že ich vláda trestným stíhaním zastrašuje.

„Návrh je diskriminujúci a nejasný. Má v sebe skrytý politický podtón, podsúva do trestnej roviny konania, ktoré sú v obchodnej praxi medzi predávajúcim a kupujúcim úplne obvyklé. Využijeme všetky možnosti, aby sme kompetentným vysvetlili nekorektnosť takého postupu,“ uviedol Martin Katriak, podpredseda obchodného reťazca COOP Jednota.

Právnici upozorňujú, že porušenie cenovej disciplíny by malo byť hodnotené len ako priestupok, nie ako trestný čin. Takto to riešili pred zavedením eura aj iné štáty. Pokuty za porušenie pravidiel pri zavádzaní eura stanovuje už platný generálny zákon a môžu sa vyšplhať až do výšky 60-tisíc eur.

Ústavný právnik Radoslav Procházka upozornil, že ak budú v zákone neurčité kritériá, ťažko policajti niekoho obvinia z jeho porušovania. „Trestná zodpovednosť je viazaná na porušenie cenového predpisu. Miera použiteľnosti v praxi bude teda priamo závisieť od obsahu normy,“ vysvetlil právnik.

Na políciu sa bude môcť obrátiť každý, kto si myslí, že obchodník zdražil tovar zo špekulatívnych dôvodov. Ministerstvo vnútra je pripravené uvoľniť dostatok policajtov. „Myslím si, že Slováci sú uvedomelý národ, ktorý dostatočne vie, čo má v tomto prípade robiť a určite budeme mať dostatok podnetov od občanov,“ vyhlásil šéf vnútra Robert Kaliňák (Smer). Predpokladá, že pôjde o dočasnú akciu na šesť až osem mesiacov.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy