Pod ochranou únie je zatiaľ len trdelník

Zo slovenských potravinárskych výrobkov je v súčasnosti v krajinách Európskej únie ochrannou značkou zemepisného označenia chránený iba jeden produkt - Skalický trdelník. V týchto dňoch je pred úspešným zavŕšením tohto schvaľovacieho procesu aj bryndza, ktorá by od polovice roka mala mať tiež ochrannú značku zemepisného označenia.

11.04.2008 14:08
Skalický trdelník Foto:
Skalický trdelník je zatiaľ jediným slovenským výrobkom, ktorý chráni únia.
debata

V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je to však podľa ministerstva pôdohospodárstva málo. Napríklad Francúzsko si právnu ochranu pre zemepisné označenie zabezpečilo už pri 156 výrobkoch, Taliansko dokonca pri 165 produktoch a Španielsko má v rámci krajín EÚ oficiálne chránených stojedenásť potravinárskych výrobkov.

Aj keď v porovnaní s tradičnými krajinami EÚ je Skalický trdelník osamoteným zástupcom slovenského potravinárstva, Česi si už v Bruseli stihli zaregistrovať dvanásť ochranných značiek. Na starom kontinente sú však aj krajiny EÚ, najmä tie novoprijaté, ktoré nemajú ani jeden chránený výrobok a pritom EÚ má tri kategórie ochranných značiek pre potravinársky priemysel, kulinárstvo a výživu obyvateľstva. Prvou kategóriou je ochranné označenie pôvodu, druhou ochranné zemepisné označenie a treťou kategóriou ochrany sú zaručené tradičné špeciality.

Vedenie rezortu pôdohospodárstva, ktoré každý rok udeľuje najlepším výrobcom a výrobkom vlastnú značku kvality, už dávnejšie nabádalo slovenské zväzy výrobcov, aby pri získavaní bruselského certifikátu kvality neboli pasívni. Podľa ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej vedenie rezortu chce docieliť, aby slovenskí potravinári do bruselského procesu schvaľovania vstupovali oveľa intenzívnejšie ako to robili doteraz. Dôvodom je najmä fakt, že ak Slováci nestihnú svoje ďalšie tradičné výrobky zaregistrovať do roku 2011. Po tomto termíne sa tak môže stať, že známe a populárne slovenské výrobky si môžu v Bruseli dať zaregistrovať aj výrobcovia z iných členských krajín EÚ.

Po roku 2011 sa hociktorá členská krajina môže pokojne uchádzať o priznanie ochrannej značky aj na výrobok, o ktorého oficiálnu ochranu sa pôvodne usilovali slovenskí producenti.

debata chyba