Reťazce musia platiť mastné pokuty

Niektoré rozhodnutia o pokutách z roku 2005, ktoré vyplynuli z potravinových kontrol inšpektorov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v obchodných prevádzkach, už nadobudli právoplatnosť, informoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

06.04.2006 17:47
debata

V Bratislave sa rozhodnutia týkajú hypermarketov Tesco, Carrefour a obchodných jednotiek Billa a Kaufland. Pokutu 300 000 Sk dostal hypermarket Tesco Zlaté piesky za nezabezpečenú identifikáciu vysledovateľnosti hovädzieho mäsa a nedostatočnú hygienu.

Ten istý hypermarket dostal aj pokutu 150 000 Sk za neoddelené skladovanie potravín, ktorým uplynula lehota spotreby.

Za nezabezpečenú identifikáciu vysledovateľnosti hovädzieho mäsa dostal pokutu 555 000 Sk hypermarket Carrefour v Polus City Center, 650 000 Sk predajňa Billa v Podunajských Biskupiciach na Kazanskej ceste za senzorickú zmenu slaniny, sťažnosť na prebaľovanie syrov a úmyselné predlžovanie dátumu spotreby u syrov.

Hypermarket Carrefour na Panónskej ceste v Petržalke dostal pokutu 850 000 Sk za predlžovanie trvanlivosti predávaného hovädzieho mäsa a marinovanie mäsových výrobkov a Kaufland na Romanovej ulici v Petržalke 200 000 Sk za opakovaný výskyt trusu hlodavcov a nesplnenie opatrenia vydaného regionálnou veterinárnou správou. Rozhodnutia sú právoplatné a zväčša sú už aj zaplatené, informoval minister.

Keď inšpektori vydajú rozhodnutie o stiahnutí výrobku, začne sa správne konanie. Pokuta môže byť udelená do 1 milióna Sk. „Je to však špecifické, závisí od toho, aký je to výrobok, koľko ho tam inšpektori našli, keď tam našli tony, je to iné, keď tam nájdu kilogram, je to iné,“ uviedol Simon.

V súvislosti s pokutou pre Carrefour, ktorá bola 850 000 Sk z možného 1 milióna Sk, minister konštatoval: „Keby platil nový zákon, s hornou hranicou pokuty 50 miliónov Sk, tak to je 85 percent, čiže pokuta 42 miliónov Sk. Myslím si, že keby ten podnik, ak by platila nová legislatíva, dostal 42 miliónov Sk, tak si trikrát rozmyslí, či to ešte raz urobí. Pri tých 850-tisícoch je jeho denný zisk oveľa väčší,“ konštatoval na záver Simon.

debata chyba