Pridajte nám, odkazujú lekári poisťovniam

Lekári odmietajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Dôvodom je výška platieb, ktorá sa lekárom zdá nízka.

25.02.2006 09:13
debata

A to aj napriek tomu, že najväčšia zdravotná poisťovňa, Všeobecná, prisľúbila zvýšenie platieb o 3,56 miliardy korún, z čoho 500 miliónov pôjde lekárom. Tí však tvrdia, že zmluvy sú jednostranné a poisťovne ich nútia podpísať.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula chce v súvislosti s napätou situáciou zvolať mimoriadne stretnutie regionálnych komôr. Rokovania so zdravotnými poisťovňami však považuje za korektné, i keď ťažké.

„Odporučíme lekárom zmluvy podpísať, pretože vieme, že v tejto chvíli jednoducho nie je viac peňazí v systéme,“ povedal prezident komory. Všeobecná poisťovňa sa včera dohodla so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska na znení zmlúv na tento rok. Zástupcovia asociácie odporučia svojim členom, aby uzatvorili zmluvy s poisťovňou od 1. marca 2006. Súhlasné stanovisko so znením zmlúv potvrdila aj Asociácia súkromných lekárov a Slovenská únia špecialistov.

Asociácia súkromných lekárov však nie je úplne spokojná s rozdelením peňazí. Lekári podľa jej prezidenta Ladislava Pásztora mali dostať viac.

„Z vyše troch miliárd ide primárnym lekárom 200 miliónov a špecialistom 300 miliónov. Najviac dostanú nemocnice, dohromady 1,8 miliardy,“ tvrdí Pásztor. Takisto však lekárom odporúča zmluvy podpísať.

„Presvedčilo nás to, že Všeobecná použije všetky navýšené peniaze na zdravotnú starostlivosť a na svoju správu nepoužije viac ako štyri percentá z príjmov,“ dodal Pásztor. Poisťovne už totiž nie sú viazané zákonom, koľko percent z príjmu môžu použiť z vybratého poistného na svoju prevádzku. Pred reformou im zákon umožňoval použiť najviac štyri percentá.

„Predstavitelia stavovských a profesijných organizácií sa na rokovaniach so Všeobecnou dohodli na všeobecných zmluvných podmienkach, pričom zobrali na vedomie celkové zvýšenie zdrojov vo výške 3,56 miliardy korún. Poisťovňa zároveň predložila návrh na zvýšenie cien a zmluvných objemov pre jednotlivé oblasti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, čo akceptovali,“ uviedla Jana Millerová z tlačového oddelenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Stále však nie je jasné, koľko peňazí dostanú lekári od ostatných zdravotných poisťovní. „So Spoločnou zdravotnou poisťovňou stále nie sú uzatvorené rokovania, ešte to riešime,“ dodal Pásztor. Známe nie je ani to, ako sa zachovajú ostatné tri zdravotné poisťovne. Tie síce tvrdia, že plánujú lekárom zvýšiť platby, ale zatiaľ nie sú podpísané zmluvy. „Tie by sme mali vyriešiť do konca marca,“ hovorí Dragula. Problém podľa neho je, že lekári nepoznajú – na rozdiel od Spoločnej a Všeobecnej, ktoré sú štátne akciovky – rozpočty na tento rok.

debata chyba