Minister Takáč: Slovenský pozemkový fond je totálne "v troskách"

Na vážne problémy na Slovenskom pozemkovom fonde upozornil tiež už bývalý minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Vláda Ľudovíta Ódora vzala na vedomie materiál, podľa ktorého sa fond nachádza v krízovej situácii.

26.11.2023 11:33
Richard Takáč Foto: ,
Richard Takáč: "Pozemkový fond je v kritickej situácii."
debata (10)

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala pripraviť samostatný zákon upravujúci úlohy a postavenie Slovenského pozemkového fondu pri spravovaní poľnohospodárskych nehnuteľností vo vlastníctve štátu a nakladaní s pozemkami neznámych vlastníkov.

Nová vláda chce týmto krokom zvýšiť transparentnosť jeho postupov, zjednodušiť rozhodovacie procesy a zakotviť zákonné termíny na realizáciu jednotlivých aktov tak, aby sa Slovenský pozemkový fond stal opäť dôveryhodným partnerom pre poľnohospodárov, vlastníkov pôdy, ako aj pre orgány miestnej a územnej samosprávy. „Na Slovenskom pozemkovom fonde, ktorý je totálne v troskách, úplne v likvidácii, máme čo robiť," uviedol v agropodcaste minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

Na vážne problémy na Slovenskom pozemkovom fonde upozornil už bývalý minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Vláda Ľudovíta Ódora v polovici septembra vzala na vedomie materiál, podľa ktorého sa Slovenský pozemkový fond nachádza v krízovej situácii vyžadujúcej si akútne riešenia. Krízovým ozdravným procesom sa má predísť rizikám v súvislosti s nakladaním s finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu a z fondov Európskej únie.

Slovenský pozemkový fond začal od apríla minulého roka realizovať projekt s názvom Spisová zápcha, vďaka ktorému sa mal do konca marca tohto roka znížiť enormne vysoký počet nevybavených vecí. Išlo o asi 28-tisíc spisov. „Počas realizácie projektu sa však ukázalo, že úspešné dokončenie projektu bolo od počiatku nereálne," uvádza sa v materiáli.

Rezort pôdohospodárstva v septembri upozornil na netransparentné vedenie a vybavovanie dotknutej agendy vytvárajúce riziko svojvoľného zásahu do vybavovania agendy, vybavovanie aj nových spisov, ktoré nepredstavovali pôvodnú sumu nevybavených vecí dotknutú projektom, či formálne ukončovanie spisov bez ich reálneho vybavenia. Problémom je aj neefektívny manažment práce, netransparentné a nekontrolované vybavovanie dotknutej agendy, ako aj netransparentné a nehospodárne odmeňovanie zamestnancov pozemkového fondu.

„V súvislosti s realizáciou projektu sa ukázalo ako pochybné aj jej financovanie z prostriedkov štátneho rozpočtu pridelených pozemkovému fondu ako aj využívanie prostriedkov Slovenského pozemkového fondu na zabezpečovanie externých právnych služieb pre fond. Realizácia projektu je na základe uvedených zistení netransparentná, nehospodárna a neefektívna," upozorňuje rezort pôdohospodárstva. Pozemkový fond podľa ministerstva čaká krízový ozdravný proces, ktorým by sa ukončil uvedený krízový stav činnosti fondu pri znižovaní počtu nevybavených vecí, odmeňovaní zamestnancov a evidencii, identifikácii a realizácii právnych a administratívnych úkonov fondu.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský pozemkový fond #pôda #Agrorezort #Richard Takáč